Pomůže Čína srazit ceny vzácných kovů?
Čínské zrušení vývozních cel na dvě desítky kovů by mohlo napomoci snížení jejich ceny.
Čína má rozhodující podíl na produkci vzácných kovů. Ne jejich celosvětové produkci se podílí 90 procenty, na jejich vývozu pak dokonce 97 procenty. Když v roce 2010 čínská vláda vývoz těchto vzácných kovů výrazně omezila, vyskočily jejich ceny o stovky procent vzhůru. Nepříznivý dopad mělo toto opatření zejména na ekonomiky Japonska, USA a Evropy, které patří v největších dovozcům těchto kovů. Ty se používají zejména ve vyspělých technologiích, například v mobilních telefonech, bateriích pro elektromobily, při výrobě optický přístrojů atd.
Když loni v březnu Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla, že systém čínských vývozních cel a kvót je diskriminační a dává domácích firmám nepoctivou výhodu, očekávaly trhy zrušení těchto cel a kvót a jejich případné nahrazení vyššími daněmi z těžby přírodních zdrojů.
Toto očekávané opatření přišlo v prosince, kdy Čína zrušila systém vývozních kvót u 17 vzácných kovů a u wolframu, molybdenu a fluoritu. Lze tak očekávat, že tento krok by mohl vést ke snížení jejich cen na světových trzích.
Zdroj: ČTK
Komentáře