Pohne Fed s cenou zlata?

Pohne Fed s cenou zlata?

Americký Federální rezervní systém (Fed) sice přímo cenu zlata neřídí, může ji však výrazně ovlivnit.

Zlato neprožívá dobré období. Letošní rok bude pravděpodobně již třetím v řadě, kdy jeho cena klesá. Za poslední měsíc to bylo například 8,5 procenta. Je ovšem otázkou, co je toho důvodem. Je to ztráta důvěry investorů v hodnotu žlutého kovu, nebo se zlato po boomu z počátku hospodářské krize na přelomu desetiletí jen vrací do „normálního“ stavu? Protože i přes trvalý pokles v posledních letech je cena zlata stále výrazně vyšší než na přelomu tisíciletí.

S cenou zlata může také výrazně pohnout americký Federální rezervní systém (Fed). Investoři již řadu čtvrtletí očekávají, že Fed poprvé od roku 2006 zvýší úrokové sazby. To se sice již několik čtvrtletí zatím nestalo, ale dalším termínem je letošní prosinec. Toto zvýšení úrokových sazeb by zvýšilo zájem investorů o finanční nástroje a naopak další pokles zájmu o zlato, tudíž i další pokles jeho ceny. Analytici nevylučují, že se cena v dohledné budoucnosti dostane i pod magickou hranici 1000 dolarů za trojskou unci (cca 31,1 g).

Obdobný vývoj by po případném kroku Fedu mohl nastat i u dalších drahých kovů (stříbra, platiny, palladia) i u kovů průmyslových. Zde však vstupuje do hry další faktor, který může pokles cen umocnit nebo naopak působit opačných směrem. Jedná se o další vývoj čínské ekonomiky. Ta je významným producentem řady významných průmyslových kovů, ale zejména jejich obrovským spotřebitelem. Obavy investorů o zdravý vývoj čínské ekonomiky se tak projevují v klesajících cenách významných průmyslových kovů. Markantní je to například u mědi, jejíž cena se od letošního léta pohybuje na šestiletých minimech. Obdobná situace, i když s trochu lepšími čísly je i ostatních průmyslových kovů. Takže může nakonec dojít k opačnému efektu. Pokračující problémy čínské ekonomiky mohou vzbudit zájem o zlato jako určitou formu jistoty a tím i tlačit jeho cenu nahoru. Nutno však dodat, že prozatím se tento efekt neprojevuje.

Jak je vidno, další vývoj ceny zlata lze kvůli těmto i dalším protichůdným vlivům lze velmi těžko odhadnout. Případné investice do zlata lze tak dělat pouze s dlouhodobým horizontem.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (2 hlasů, průměr: 6,00 out of 10)
Loading...

Komentáře