Podle Citigroup nemá smysl hlasovat o švýcarských rezervách

Hnutí požadující od Švýcarské národní banky (SNB), aby držela část svých aktiv ve zlatě, je nesmyslné podle vyjádření Citigroup. Citigroup dokonce přirovnala zlato k bitcoinům.
„Neexistuje žádné ekonomické nebo finanční odůvodnění pro držení jakékoli jediné komodity centrální bankou, ani v případě, že by tato komodita měla vnitřní hodnotu“, tvrdí Willem Buiter, nejvyšší ekonom banky, který dříve určoval i chod Bank of England. „Pokud navždy zakážete centrální bance prodat zlato, sníží se jeho hodnota na nulu.“
O kroku, který i prezident SNB považuje za nebezpečný, bude Švýcarsko hlasovat v referendu 30. listopadu. V případě, že požadavek projde, bude muset Švýcarská banka držet alespoň 20 % svých aktiv ve zlatě a aby toho nebylo málo, toto zlato bude muset být uloženo ve Švýcarsku. Návrh zakazuje prodej zlata v budoucnu, jedinou možností při změně situace by byla další změna zákona.
Mnozí voliči s krokem nesouhlasí a ve statistikách z minulého týdne je stále spousta nerozhodnutých občanů.
Podporovatelé návrhu, který by také zahrnoval repatriaci zlata SNB drženého v Kanadě a Velké Británii, tvrdí, že tento krok přispěje k zachování národního bohatství, zatímco vláda i centrální banka se brání argumentem, že by to narušilo monetární politiku.
Centrální banka by musela nakoupit minimálně 1 733 tun zlata, což je v porovnání s roční světovou těžbou 2 500 tun obrovské číslo. Se svými 1 040 tunami je už dnes Švýcarsko na sedmém místě v množství drženého zlata mezi ostatními státy světa. Nová várka v hodnotě 72,8 miliard dolarů by malou zemi posunula hned za USA a Německo.

Charvát, 28.11.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře