Platina jako bankovní rezerva
Jihoafrická vláda se dohodla s těžaři a hornickými odbory, že bude platinu odkupovat jako rezervní bankovní aktivum.
Centrální banky vlastní větší či menší zásoby zlata jako své rezervní aktivum. Méně obvyklý krok učinila jihoafrická vláda, která se po dohodě s těžaři a hornickými odbory rozhodla vytvořit bankovní rezervy i z dalšího vzácného kovu, platiny.
Vedl ji k tomu veskrze pragmatický důvod – zabránit snižování pracovních míst v jihoafrických platinových dolech. Cena platiny, stejně jako většiny drahých i průmyslových kovů, na světových trzích dlouhodobě klesá. V současnosti se pohybuje na zhruba pětiapůlletém minimu, a to pod tisícem dolarů za unci kovu. To nutí těžaře omezovat těžbu, což následně vyvolává nepokoje mezi horníky. V loňském roce se v jihoafrických platinových dolech odehrála pětiměsíční stávka horníků.
Důlní průmysl představuje pro Jihoafrickou republiku, nejrozvinutější africkou ekonomiku, zhruba sedm procent jejího HDP. Země navíc disponuje zhruba 80 procenty známých platinových zásob. Platina je spolu s palladiem nenahraditelnou součástí automobilových katalyzátorů a využívá se i v dalších odvětvích, včetně šperkařství.
Snaha udržet pracovní místa v těžařském průmyslu tak vedla jihoafrickou vládu k dohodě s těžaři a hornickými odbory, že centrální banka bude platinu vykovat a tvořit z ní rezervní bankovní aktivum. Tato dohoda by podle agentury revers měla být podepsána příští pondělí.
K držení platiny jako centrálního bankovního rezervního aktiva chce jihoafrická vláda vyzvat i další země seskupení BRICS – Brazílii, Rusko, Indii a Čínu.
Zdroj: Reuters
Komentáře