Platina a palladium razí cestu pro elektronické systémy

Pátek byl posledním dnem, kdy byla cena palladia a platiny dohodnuta po telefonu.
Londýnská burza s kovy (LME) začíná v tomto týdnu s novým elektronickým postupem. Bude možné ho sledovat online. Určování ceny 2krát denně nahradí systém, který byl používán od roku 1989, v němž BASF Metals Ltd., Goldman Sachs Group Inc., HSBC Holdings Plc. a Standard Bank Plc. prodiskutovávaly klientské příkazy a tržní poptávku, aby se dohodly na ceně kovů.
Přeměna přichází po vzoru trhu stříbra, které bylo prvním kovem, co přešel ze starého typu fixování v srpnu. Zlato se připojí začátkem příštího roku.
V novém mechanismu zůstanou stejní účastníci jako dosud. Při stanovování ceny účastníci sdělí, jaké množství kovu chtějí nakoupit nebo prodat za svoje klienty i za sebe. Obchodníci předají změny v nabídce a poptávce klientům a získají čerstvé příkazy podle toho, jak se pohybuje cena, než je proveden „fix“. Účastníci procesu mohou obchodovat s kovy a deriváty přímo mezi sebou nebo směňovat prostřednictvím telefonických rozhovorů.
„Mechanismus pro stříbro se pro tuto chvíli jeví plně funkční“, řekl David Govett, šéf oddělení cenných kovů ve zprostředkovatelské firmě Marex Spectron v Londýně. „Klíčem k zajištění fungování je dostatek poskytovatelů likvidity. Pokud bude toto pravidlo mechanismus pro palladium a platinu respektovat, mělo by vše probíhat hladce.“

Charvát, 29.11.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře