Platina a palladium jako náhrada zlata a stříbra?

Mohou platina a palladium nahradit zlato a stříbro? Jsou vzácnější.

Zlato a stříbro zaujímají v lidských dějinách již od starověku výjimečné postavení. Zejména zlato. Nejen kvůli své žluté barvě, ale i stálosti, kujnosti i vzácnosti se v lidských dějinách stalo postupně symbolem bohatství, materiálem pro výrobu skvostných šperků, platidlem, uchovatelem hodnoty i oblíbenou formou investice. Tyto funkce, s výjimkou funkce platidla, si v podstatě uchovalo dodnes.

Většina výše uvedeného se vztahuje i na menšího sourozence zlata, stříbro. Nebylo-li zlato, bralo se zavděk i stříbrem. Proti zlatu má však i některé výhody. Je levnější, protože je ho více. Naplnilo-li by všechno dosud vytěžené zlato dva olympijské plavecké bazény, tak v případě stříbra se již jedná o bazénů osm. A stříbrné šperky se v mnohém minimálně vyrovnají těm zlatým.

Přesto však existují dva kovy ze skupiny drahých kovů, které mohou zlato a stříbro v budoucnu nahradit. Jsou jimi platina a palladium. Základním důvodem pro výše zmíněnou myšlenku je jejich vzácnost. Jsou totiž mnohem vzácnější než zlato a stříbro. O množství dosud vytěženého zlata a stříbra je zmínka výše. Oproti tomu by se veškerá dosud vytěžená platina vešla do průměrně velkého obývacího pokoje. A palladiu by stačil ještě menší prostor.

Všechny čtyři uvedené kovy mají také významné průmyslové využití. U zlata a stříbra je to zejména elektrotechnický průmysl, u platiny a palladia pak průmysl automobilový. Oba kovy jsou totiž nezaměnitelnou aktivní složkou automobilových katalyzátorů. Platina navíc začíná prorážet i do šperkařského průmyslu (viz foto).

Svou cenu zajisté sehrává i cena těchto kovů. Zlato a stříbro prošly v minulých letech výrazným poklesem ceny, která se v současné době u zlata pohybuje kolem 1180 dolarů za trojskou unci (31,1 g), u stříbra kolem 16 dolarů za trojskou unci. Platina se pak obchoduje na úrovni 1005 dolarů a palladium za 785 dolarů za trojskou unci. Přitom oba posledně jmenované kovy mají tendenci spíše k růstu, kdežto u zlata a stříbra je další vývoj nevyzpytatelný. V jejich prospěch však působí setrvačnost v myšlení investorů. Pokud však platina a palladium najdou mezi investory oblibu, mohou v budoucnu opravdu zaujmout dnešní postavení zlata a stříbra.

Zdroj: Kurzy.cz

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 1,00 out of 10)
Loading...

Komentáře