Platina a Palládium drahé kovy Investice pro další roky

Budou bílé drahé kovy jedničkou pro další roky? Bude potřeba platina a palladium? Jak to je s bílými kovy a jejich potřebou?

Platina a paladium – vzácné kovy v záloze pro rok 2013
Platinum and Palladium — the Precious Metals to to Back in 2013 (1.12.2012)

Jižní Afrika – země s historií apartheidu – je z pohledu národního státu mladá. Přesto se dnes objevují pochyby, že by byla schopná přežít. Přinejmenším, k těmhle úvahám vede sledování CNN i novinek, které přichází po síti. Je těžké nebýt pesimistou, když čtete o 34 zabitých v platinovém dole Lonmin’s Marikana v půlce srpna. Následovaly je obrovské stávky ve zlatařském a platinovém průmyslu. Tisíce lidí byli propuštěni, produkce v obou odvětvích byla vážně přerušena. Mezinárodní pesimismus v otázce budoucnosti jihoafrického těžařství stlačil ceny akcií zlatých a platinových dolů nízko. S otazníky o tomto odvětví, znárodňováním a politickou nestabilitou byste do akcií spojených s vzácnými kovy Jižní Afriky neinvestovali. Nebo ano?

Platina a paladium – ty další cenné kovy
Strach běžných investorů může evidentně vést k přesně opačnému vývoji. Tohle je jedna z mála šancí za posledních pět let, kdy můžete najít opravdu kvalitní aktiva podhodnocená díky názoru investorů. Vedle obrovské příležitosti je tu ještě porce politického rizika. Spousta lidí si to uvědomí až v roce 2013, takže se vyplatí využít výhodu právě teď, dokud tam je. A co víc, nabídka jednoho z těchto kovů v roce 2012 nestíhala. To by se mělo ještě prohloubit v následujícím roce. Máme našlápnuto k vyšším cenám. A kterých kovů se to týká?

Platinová skupina
Kovy podobné platině mají určité vlastnosti nepostradatelné v dnešní době. Hlavní je vysoká odolnost proti korozi. Toho se využívá od sedmdesátých let, kdy se začalo mluvit o čistotě vzduchu a kovy kolem platiny začaly snižovat znečištění v katalyzátorech motorových vozidel. Platina slouží pro dieselové motory a u benzínových rozhoduje cena kovů, dá se použít platina nebo paladium. Využívají je i jiné odvětví, ale automobilový průmysl spotřeboval v roce 2011 dokonce 4,4 milionů uncí.

Rostoucí trendy pro automobilový průmysl
Nikoho nepřekvapí, že se tyto kovy využívají, ale je důležité se podívat na celosvětové předpovědi prodejů aut a ty jsou překvapivě rozhodné. V Americe najíždějí na lehčí auta a Čína v roce 2009 získala na trhu automobilů prvenství. Produkce se odhaduje na 20 milionů aut ročně. I s přirozenou opatrností je třeba počítat s poptávkou po autech v zemích BRIC a postupné zpřísňování emisních norem, což zvýší poptávku po těchto kovech.

Zásoby palládium (paládium)
Co se týká zásob paladia, v zemské kůře se ho nachází dvakrát tolik co zlata. Problém nastává při nalézání míst s vyšší koncentrací, aby se vyplatilo začít s těžbou. I bez ostatních důvodů, toto bude vést k vyšší ceně paladia v příštím roce. JAR bude hlavním dodavatelem, ať se děje cokoli, při přerušení produkce půjdou ceny nahoru. Pokud rádi nakupujete, když se ostatní bojí, lepší situace pro vás už ani nebude.

Zdroj: www.moneymorning.com.au

ChM 2012-12

———————————-
A co slovo pod čarou?
Máte ve svém pokladu také již platinu a palládium? Pokud ne, pár gramů přidáme?
*Primák

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře