Paul Krugman sestřelil Bitcoin

Není žádným tajemstvím, že slavný ekonom Paul Krugman nesnáší Bitcoin (jako monetární systém). Vyjadřuje se k tomu od roku 2011, kdy virtuální měnu registrovala pouze hrstka lidí.
„To, co požadujeme od monetárního systému, není, aby na něm bohatli lidé, kteří peníze drží; chceme, aby zajišťoval transakce a obohacoval ekonomiku celkově. A to se u Bitcoinu neděje“, napsal profesor před dvěma lety.


Ve svém posledním sloupku „Bits and Barbarism“ (Bity a barbarství) volí Krugman ještě ostřejší slova pro kryptoměnu, jejíž ocenění se v posledních měsících vzedmulo a v listopadu dosáhlo historického maxima $1240 za jednotku.
Ve svém příspěvku Krugman – označuje Bitcoin jako „příběh monetárního návratu“ – identifikuje tři „peněžní pasti“ z nichž je Bitcoin na druhém místě seznamu.
Bitcoin má hodnotu pouze proto, že existují lidé ochotní si ho koupit, jelikož věří, že i další lidé budou ochotní si ho koupit, vysvětluje Krugman.
„Jde, už podle navržení systému, o druh virtuálního zlata. A stejně jako zlato může být Bitcoin těžen: lze vytvořit nové Bitcoiny, ale jen prostřednictvím vyřešení komplexních matematických problémů, které vyžadují jak velkou výpočetní kapacitu, tak i velké množství elektřiny protékající počítači“, píše Krugman. „Spousta reálných zdrojů je využívána k vytvoření virtuálních objektů bez jasného využití“, shrnuje.

Pro zajímavost, první „peněžní past“ na Krugmanově seznamu patří otevřenému zlatému dolu Porgera společnosti Barrick v Papuy Nové Guiney. Ekonom kritizuje reputaci dolu v oblasti lidských práv a poškozování životního prostředí.

Charvát 27.12.2013
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře