Pašované zlato 25% v Indii je z nelegálních dovozů

Kolem 25% zlata putujícího do Indie prochází nelegálními cestami. Zpřísňování pravidel dovozu toto číslo ještě razantně zvýší. Analytici se shodují, že postoj k dovozu zlata, který největší konzument zlata na světě zaujímá, může jedině zvýšit podíl pašeráctví.Podle indické agentury Directorate of Revenue Intelligence, která má na starosti monitorování ekonomických zločinů, se počet případů pašování zlata v probíhajícím roce zvýšil osmkrát oproti stejnému období rok zpátky. Dodali, že nárůst cla na zlato evidentně rozdělil cenu zlata v Indii od zbytku světa.

Spotová cena je zde o 5,7% nad cenou v Dubaii. Pro porovnání, v roce 2008 byl rozdíl pouhou 0,1%.  Zlato se do Indie pašuje především z Dubaie.

Země se snaží pomocí cla udržet poptávku na uzdě, ale vypadá to, že po zlatě šílící Indové si to diktovat nenechají. Zlatníci a obchodníci se ke kovu přes černé trhy dostanou a pak ho neoficiálně prodají svým zákazníkům. Obchod se zlatem ve většině klenotnictví v Indii probíhá bez uspokojivého zaúčtování, z čehož těží hlavně klenotníci, trochu i zákazníci, ale stát z toho nemá nic.

Minulý měsíc Indie zvedla cla na zlato na 6% z původních 4% a na programu jsou další plány na omezení použití fyzického zlata.
Indická poptávka sice  loni překvapivě klesla především kvůli růstu ceny o 8%, ale počítá se s návratem na původní úroveň a to navzdory státním omezením.

Světová dodávka zlata je odhadována na 4 601 tun, tedy nárůst z loňských 4 484 tun.Klenotnictví zastupuje až 85% poptávky a to nezahrnujeme výrobu mincí.

Charvát 8.2.2014
Zdroj: BullionStreet.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře