Palladium nejvýše za posledních 13 let

Futures na paladium vyšplhaly na třináctileté maximum, protože se investoři obávají, zda nabídka vystačí na zásobování automobilového průmyslu.
V tomto roce vzrostla cena palladia o 25 % po pětiměsíční stávce horníků JAR, která skončila v červnu. Kromě toho konflikt na Ukrajině donutil USA a EU, aby zavedly sankce vůči Rusku, které také dodává na světový trh obrovské množství palladia.
Podle Johnson Matthey Plc, který vyrábí třetinu všech katalyzátorů na světě, bude produkce v tomto roce držet krok s poptávkou. Jinými slovy nemělo by zbývat na nové zásoby.
„Starosti s dodávkami nadále ženou trh nahoru a z palladia udělají jednu z nejvýkonnějších investic“, tvrdí Bart Melek, šéf pro komoditní strategie v TD Securities v Torontu. „Se vším napětím okolo Ruska je velmi dobře možné, že dodávky z Ruska budou přerušeny.“
Cena palladia překročila hranici 900 dolarů za unci, kde se naposledy pohybovala začátkem roku 2001. Podle dat Bloombergu se obchodovalo 27 % nad průměrem za posledních 100 dní.
V červenci prodeje aut v USA vzrostly o 9,1 % a mají namířeno k nejlepšímu roku od roku 2006.
„Paladium má velmi dobré fundamentální faktory“, tvrdí Robin Bhar, analytik ze Société Générale SA v Londýně. Jsou zde „potenciální hrozby kvůli ruským exportům. K tomu se zdá, že prodej aut v Číně a USA zůstane živý“.

Charvát, 22.8.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře