Palladium jako ruská zbraň proti možným sankcím

Hovoří-li se o možných ruských protizbraních v případě uvalení hospodářských sankcí ze strany západních ekonomik, hovoří se takřka výlučně o možném zastavení ruských dodávek ropy a zemního plynu. Daleko mocnější ruskou zbraní proti případným sankcím však je palladium.

 

Palladium – drahý kov, bez něhož se neobejde tahoun ekonomiky, automobilový průmysl. Nedílná součást automobilových katalyzátorů. Je sice pravda, že palladium lze nahradit platinou, ta je však o plných osmdesát procent dražší. Ani cena palladia není zrovna nízká a navíc vytrvale roste. Jestliže v říjnu 2009 přišla troyská unce na cca 300 dolarů, dnes se cena za stejné množství pohybuje již kolem 800 dolarů. Přitom jen v letošním roce povyskočila o sedminu.

 

Rusku navíc v současné situaci nahrávají dvě skutečnosti. Je největším světovým producentem tohoto kovu. Z loňských 6,4 milionu troyských uncí dodaných na světový trh představovaly ruské dodávky 2,7 milionu troyských uncí (42 %). A navíc, druhý největší světový producent, Jihoafrická republika (2,4 milionu troyských uncí, 37 procent), od počátku roku zápasí se stávkou ve svých dolech. Podle odhadu Standard Bank může letos produkce na jihu Afriky spadnout o 40 procent. Možnosti Ruska určovat světové ceny palladia by se tak ještě zvýšily. Bez ohledu na to, že i bez těchto dvou zmíněných vlivů by cena palladia zřejmě rostla, i když pomalejším tempem, protože ekonomicky vytěžitelné zásoby jsou již prakticky vyčerpané a náklady na těžbu se tak jako tak zvyšují.

František Prokop

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře