Palladium coby letošní komoditní hit

Palladium coby letošní komoditní hit

Zlato roste, stříbro roste, takže pokud chceme vydělat investujme do těchto drahých kovů. Mantra mnoha investorů, kteří se nebojí investovat do komodit. Nějak jim ale uniká skutečnost, že ještě výrazněji roste jiný ze skupiny drahých kovů, nenápadné šedavé palladium.

Vcelku nenápadné palladium známe spolu s jeho sesterskou platinou zejména jako nenahraditelnou součást automobilových katalyzátorů. Palladium pak zejména u benzínových motorů. A právě palladium letos láme cenové rekordy svého růstu. Nyní se jeho cena pohybuje už kolem hranice 930 dolarů za unci, což je jednak jeho šestnáctiměsíční maximum, jinak to představuje letošní růst o plných 33 procent. A navíc se jeho cena poprvé od roku 2011 již téměř vyrovnala ceně jeho souputníka, platině.

Růst ceny není náhodou

Pohyb cen komodit se někdy pohybuje ve zdánlivě nelogických křivkách. Současný vývoj ceny palladia však není žádnou anomálií, ale má své reálné důvody. Tím základním je trvalé přitvrzování emisních limitů zplodin z benzínových motorů. Zde palladiu pomohl i nedávný skandál Dieselgate, který přesměroval zájem mnoha zákazníků od naftových motorů k benzínovým. A nelze zapomenout ani na stále nízkou cenu ropy, což rovněž povzbuzuje zájem o automobily či minimálně o jejich vyšší využívání.

Výsledek obrázku pro palladium, těžba, foto

Do palladia lze investovat i ve formě mincí. Na snímku jednouncová kanadská Maple Leafs.

 

Na druhé straně, této zvýšené poptávce nejsou zatím těžaři schopni sekundovat. Laicky řečeno, dosud obchodníci stihli zvýšenou poptávku po palladiu uspokojovat z dříve vytvořených zásob. Ty se však tenčí. Podle agentury Bloomberg by měl letošní deficit na trhu s palladiem (rozdíl poptávky a nabídky) dosáhnout 1,4 milionu uncí. Dochází tak k zajímavému jevu, kdy kontrakty s bližším termínem dodání jsou výrazně dražší než kontrakty se vzdálenějším termínem dodání. To není nic neobvyklého, důležitý je ale velký rozdíl mezi těmito cenami. Znamená to, že palladia opravdu začíná být nedostatek.

ETF palladiu nevěří

Investoři zaměřující se na burzovně obchodované fondy (ETF) však optimismu některých obchodníků a analytiků příliš nevěří a jdou jinou cestou. Zatímco objem prostředků držených v ETF fondech zaměřujících se na palladium letos klesl, u fondů se zlatem, stříbrem a platinou tomu bylo právě naopak.

Zdroj: Bloomberg, Patria

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře