Ovlivňovány ceny platiny a palladia

Čas od času se objeví snaha o nekalé ovlivňování měnového trhu či cen na komoditních burzách. Nejnovější případ se odehrál v USA, kde bylo několik velkých hráčů obžalováno z manipulace s cenami platiny a palladia.

Tyto vzácné kovy se používají zejména v automobilovém průmyslu, kde jsou nenahraditelné při výrobě katalyzátorů, své uplatnění však mají i ve šperkařském průmyslu nebo ve stomatologii.

Jejich nepostradatelnosti se pokusilo využít několik velkých světových hráčů, kteří se snažili vydělat na ovlivňování ceny těchto drahých kovů. Konkrétně byly obžalovány společnosti Goldman Sachs, HSBC, BASF a další nejmenovaná firma.

Jak se snažily vydělat? Pomocí zkreslování denních fixingů a na nich postavených cen futures a opcí jmenovaných drahých kovů. Společnosti si také předávaly data o svých zákaznících, čímž porušovaly zásady zpracování klientských objednávek podle data podání. Tím se někteří zákazníci dostávali do výhodnějšího postavení a mohli nakoupit či prodat výhodněji oproti jiným.

Obdobné praktiky se čas od času objevují a burzy se na ně snaží reagovat zpřísněním podmínek obchodování a využíváním nových nástrojů pro vyšší transparentnost obchodů. Tak například londýnská burza kůvů již od počátku prosince zavádí poplatky pro fixingy uvedených komodit a pro obchodování bude používána nová elektronická platforma. Novou elektronickou obchodní platformu bude využívat i burza v Hongkongu.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře