Odhady pro cenu zlata se po minulém týdnu mění

Minulý týden nebyl pro příznivce zlata vůbec pozitivní. Cena prolomila hranici $1 600 až na $1 550, než se v pátek opět lehce zvedla. Nejeden broker už upravil (snížil) odhady na ceny kovu v budoucnu.

Obavy ze slibu amerického Fedu o nakupování obligací ve spojení s rostoucím přesvědčením o oživení ekonomiky Spojených států podlomily zlatu kolena. Investiční firmy reagují snížením předpovědí. Goldman Sachs se připojil k Credit Suisse a UBS ve snížení cen zlata v dlouhodobé predikci.

Nová čísla tedy předpokládají $1 200 za unci, což odráží očekávaný odliv nakupujících investorů právě teď, kdy se snižuje riziko u majetkových a jiných cenných papírů a kdy jsou mnohem lepší výnosy jinde. Nomura je ještě skeptičtější. Minimálně v krátkém období mluví o hrozbě poklesu i na $1000, kdyby došlo k prodejní panice u zlata jak ze strany investorů, tak např. i hedgeových fondů. Tento pohled podporuje i odliv peněz z SPRD Gold Trust, který je rozebrán v dalším článku.

Přestože v Nomura stále zlatu drží palce v dlouhodobém horizontu, příštích šest měsíců vidí dost rozhoupaně.

Zprávy o tom, že zlato si prošlo „křížem smrti“, když jeho 50 denní klouzavý průměr protnul 200 denní, přilily olej do ohně prodejům z technických důvodů. Odborníci na grafy ale upozorňují, že vlastně ke kříži smrti nedošlo, protože 200 denní klouzavý průměr stále rostl a tento indikátor se stejně v minulosti moc neosvědčil. Krátkodobě je to ale v každém případě nahlíženo jako medvědí gesto a ve středu před zápisem ze schůze Fedu to mohl být pádný argument k prodeji. Obezřetnost ve fanklubu zlata vůči výstupu schůze trvá.

Charvát 26.2.2013
zdroj: ProActiveInvestors.co.uk

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře