Odborář zastřelen u dolu společnosti Lonmin v JAR

Zaměstnanec jihoafrických Národních odborů horníků (National Union of Mineworkers, NUM) byl zastřelen v pondělí. Obavy z opakování násilí jako při dřívějších protestech jsou namístě.
Společnost Lonmin potvrdila smrt úředníka odborů a další byl údajně kriticky zraněn a převezen do nemocnice. K incidentu došlo v kancelářích v komunitě Wonderkop, která leží poblíž města Marikana, 120 km od severovýchodně od Johannesburgu, kde policie minulý srpen zastřelila 34 horníků.

Po zveřejnění klesl kurz jihoafrického randu vůči dollaru kvůli přetrvávajícím obavám z neklidu v důlním odvětví. Akcie Lonminu v Johannesburgu ztratily přes 6% a v Londýně 4%.

Policie ani NUM nedokážou říci, kdo je za útok zodpovědný. V minulosti se odbory NUM a Asociace horníků a stavební odbory (AMCU)navzájem osočovaly z útoků a zabíjení členů. Před měsícem Lonmin potkala stávka, když střelec v Marikaně zabil pracovníka AMCU v baru.

Situace v důlním sektoru je napjatá nejen kvůli neshodám odborů, ale i plánovanému propuštění 6000 dělníků společností Anglo American Platinum. Těžařské společnosti bojují s klesajícími maržemi a NUM si žádá 60% zvýšení mezd. Vláda vyzývá obě strany, aby se snažily vyhnout nepokojům.

Charvát, 3.6.2013
Zdroj: Mineweb.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře