Obavy z inflace posílily drahé kovy, obavy z regulace oslabily Bitcoin

Obavy z inflace posílily drahé kovy, obavy z regulace oslabily Bitcoin

⚡ Česká média ⚡

Přehled zpráv 31.01. – 07.02. 2018

Minulý týden byl velmi turbulentní. Obavy z inflace posílily investice do zlata jakožto bezpečného přístavu a na druhé straně obavy z nadcházejících regulací a další negativní zprávy ve světě kryptoměn poslaly celý trh ke dnu, od prosince tak kryptoměny oslabily o více než 60%.

Zlato, stříbro, platina

Podle Borise Tomčiaka, investičního manažera poradenské společnosti Finlord, má z drahých kovů největší potenciál pro další růst ceny palladium. Důvodem je rostoucí poptávka ze strany automobilového průmyslu, která prohlubuje deficit mezi produkcí a spotřebou tohoto kovu. Nahoru však jdou i ceny jiných komodit. Investoři se chtějí zajistit proti inflaci, případně proti nějaké krizi, která by mohla nastat. A proto nakupují bezpečnější aktiva, například zlato. A k růstu dopomáhá i další faktor v podobě oslabujícího amerického dolaru. U platiny cena loni stagnovala, až v posledních čtyřech týdnech začala výrazněji růst. Pro platinu je nepříznivé to, že se v Evropě očekává omezení naftových motorů. A platina se používá při výrobě katalyzátorů právě pro naftové motory. A naopak palladium se používá při výrobě katalyzátorů pro benzinové motory.
Celý článek: Ihned.cz

Propady světových akciových trhů za uplynulé čtyři obchodní dny umazaly z hodnoty světových firem více než čtyři biliony dolarů. „Dá se říci, že někteří významní investoři začali mít pocit, že dosavadní akciový mejdan může spět ke konci,“ komentuje situaci Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincetrum. Otřesy akciových trhů mají původ ve Spojených státech a postupně se přelily i do ostatních regionů. V úterý pokračoval pokles akcií na asijských i evropských trzích v reakci na pondělní propad v USA. Rozruch na burzách posílil zájem o investice, které jsou tradičními „bezpečnými přístavy“. Vzrostla cena zlata a americký dolar posílil za hranici 1,234 za euro.
Celý článek: Ihned.cz

Jak pravděpodobně víte, cena zlata je historicky manipulovaná centrálními bankami a ostatními emitenty papírových a virtuálních cenných papírů. Tyto obecně nelegální manévry se však zdají být minimální v porovnání s těmi, které převládají na trhu stříbra. V roce 2014 byly obviněny tři banky, konkrétně Deutsche Bank, HSBC a Bank of Nova Scotia, z manipulace ceny stříbra. Na banky byly podány žaloby a byly jim uloženy pokuty ve výši několika milionů amerických dolarů za nezákonné obohacovaní se a zneužívání svého postavení. Deutsche Bank se k těmto praktikám přiznala, což potvrdilo, že banky opravdu trhy ovlivňují. Banky spekulativně zadávají short pozice na futures kontrakty, a tak se snaží cenu stříbra držet dole. Velké objemy prodejů futures na stříbro automaticky snižují jeho cenu na trhu. Jelikož cena stříbrného kovu závisí na derivátech obchodovaných na komoditních burzách, obchoduje se tudíž s mnohem větším objemem, než ve skutečnosti existuje ve fyzické podobě.
Celý článek: Kurzy.cz

Společnost Golden Gate CZ, prodejce drahých kovů, loni prodala investiční zlato a stříbro za 1,6 miliardy korun. Společnost loni prodala 1368 kilogramů investičního zlata, 9,1 tuny stříbra a 23 kilogramů platiny. Předloni to bylo 1261 kilogramů zlata a 5,2 tuny stříbra. Podle firmy roste i objem cílových částek v rámci spoření do drahých kovů po menších částkách. Loni u klientů Golden Gate CZ dosáhl deseti miliard korun, předloni to bylo 7,4 miliardy korun.
Celý článek: Tyden.cz

Bitcoiny

Cena kryptoměn letí stále dolů a už i dřívější optimisté začínají namísto zdravé korekce hovořit o kolapsu cen. Jen bitcoin, nejznámější z nich, od prosince odepsal 70 procent, a zatímco se v prosinci prodával i za více než 20 tisíc dolarů, nyní se zastavil až na šestitisícové hranici. A stále se nemusí jednat o dno. Bitcoin v úterý ztratil až 13 procent. Kryptoměna prudce klesá již několik týdnů kvůli obavám ze zásahů regulačních úřadů a panice investorů. Minulý týden pak bitcoin zažil nejhorší týdenní propad od roku 2013.
Celý článek: Ihned.cz

Současný strmý pokles ceny virtuální měny bitcoin vypudil z trhu ty lidi, které při investici do této kryptoměny vedla pouze vidina možného velkého zbohatnutí bez práce. Shodli se na tom tuzemští odborníci. Od počátku letošního roku bitcoin ztratil už více než polovinu hodnoty, dnes se propadl pod šest tisíc dolarů (asi 122 500 korun). Ještě v prosinci se přitom virtuální měna prodávala za téměř 20 tisíc dolarů a za celý loňský rok zpevnila o více než 1300 procent.
Celý článek: Tyden.cz

Těžní mánie před vánoci a nyní v novém roce vyluxovala v obchodech regály s grafickými kartami, nebo v nich nechala jen silně předražené položky. Pokud problematiku trochu sledujete, asi budete vědět, že na grafikách digitální zlatokopové těží alternativní kryptoměny a nikoliv mediálně známý Bitcoin. Ten se už léta vyrábí v podstatě průmyslově na speciálních čipech. Zdá se, že do tohoto byznysu nyní zasáhne i Samsung. Tato firma totiž získala údajně masivní zakázku na výrobu těchto čipů ve svých továrnách.
Celý článek: CNNews.cz

 

Denisa Falta
Přehled zpráv www.KITCO.cz

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře