Nowotny z ECB: Není třeba zasahovat do kurzů

Podle člena ECB (Rada Evropské centrální banky) neexistuje důvod, proč v tuto chvíli zasahovat do měnových kurzů. Sdělil to deníku Salzburger Nachrichten ve čtvrtek: „Nemyslím si, že má smysl mluvit o měnových válkách.“ Přesto považuje za důležité sledovat kurzy jakožto citlivý prvek ekonomické stability.V úterý vydala G7 vyjádření ujišťující o jejím závazku ponechat tržním silám určení kurzů měn. Centrálním bankám zbývá soustředit se na domácí politiku.

Pan Nowotny řekl, že kurzy jsou pro ECB relevantní pouze tím, jak ovlivňují eurozónu a její měnovou stabilitu. Dodal, že teď nevidí žádná rizika, ať už inflační, či deflační. Krize eurozóny se podle něj snížila, zatímco problémy přetrvávají, hlavně pokud nebude růst dostatečný a to samé platí i pro veřejné finance členských států.

Při této příležitosti se pan Nowotny rozhodl promluvit také ve prospěch omezení bonusů pro bankéře zákonem. Především v některých částech mezinárodních investičního bankovnictví nevidí pro bonusy ani kulturní, ani společenské důvody.

Vyjádřil se také k situaci Rakouské centrální banky, jejímž je guvernérem. Odmítl požadavky na převedení zlatých rezerv zpět do země, s dodatkem, že obavy, z části pravicových stran, jsou nepodložené. Potlačil také spekulaci o odstoupení z čela banky v druhé části volebního období.

Charvát 18.2.2013
Zdroj: MarketWatch.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře