Newmont poslal z Indonésie první zásilku mědi po 8 měsících

Americká společnost Newmont Mining Corp. vyslala v tomto týdnu svou první zásilku 30 000 tun měděného koncentrátu z Indonésie. Ukončila tím devítiměsíční výpadek. Tímto je zvýrazněn i rozjezd nabídky na trhu mědi očekávaný ke konci roku.
Stejně jako mnozí další těžaři v Indonésii i Newmontská místní pobočka, Newmont Nusa Tenggara, přestala vyvážet v lednu, když nový zákon zakázal vývoz nezpracovaných nerostných surovin ze země a otevřel cestu novým vývozním clům pro polozpracované nerosty a koncentráty.

Batu Hijau

Společnost se bránila mezinárodní arbitráží v červenci na základě tvrzení, že nová exportní cla s dalšími pravidly jsou v rozepři s jejím dlouhodobým kontraktem. Toto podání bylo staženo v srpnu pro pokroky ve vyjednávání s místní vládou.
Newmont je třetí největší těžař zlata na světě podle tržní hodnoty s velkými operacemi v několika zemích. V Indonésii řídí důl Batu Hijau na měď a zlatý důl na ostrově Sumbawa.
Největší vývozce v zemi, Freeport-McMoRan, se k vyvážení vrátil už začátkem srpna poté, co se dohodl s vládou na vytvoření zpracovacího zařízení v zemi.
Aby toho nebylo málo, otevřený důl patřící společnosti čelí týdenní výluce kvůli vyšetřování fatální důlní nehody z víkendu. Obchodníci očekávají, že Freeport bude pokračovat v dodávkách ze svých zásob.

Charvát, 30.9.2014
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře