Nesrovnalosti se stanovováním světové ceny zlata. Jak se tvoří vypočítává cena zlata?
Kolem způsobu tvorby světové ceny zlata se objevily potenciální problémy. Jak se vypočítává, stanovuje světová cena zlata? Jde o velmi podobnou situaci jako v kauze LIBOR…
Ceny komodit nejsou důležité pouze pro obchod s jejich fyzickou formou. Tvoří také základ pro derivátové trhy – futures kontrakty, opce a kombinace těchto a dalších finančních nástrojů. A v derivátech (např. v papírovém zlatě) může být mnohem více peněz než ve skutečném zlatě, či komoditách.
Vychýlení určující ceny by znamenalo velké pohyby v hodnotě derivátů stejně jako zisky pro informované.
Lidé, kterým se nelíbí, jak světový trh zlata funguje, mají podezření, že se dá vydělávat i jinak než správným odhadem budoucí ceny.
V hromadné žalobě z minulého týdne žaluje newyorkský investor Kevin Maher pět bank, které stanovují určující cenu pro světový trh – Deutsche, Barclays, Nova Scotia, Société Générale a HSBC – kvůli tajné dohodě. Banky, které se k žalobě vyjádřily, řekly, že se proti žalobě budou důrazně hájit.
Další špatná zpráva přichází z vycházející studie od Rosy Abrantes-Metz z New York University’s Stern School of Business a jejího manžela Alberta Metze, který pracuje jako šéf ratingové agentury.
Tato práce odhaluje udivující množství velkých poklesů v cenách v době odpolední „fixace“ (konferenční hovor mezi bankami, při němž probíhá výměna informací a rozhodování o ceně).
Paní Abrantes-Metz označuje skoky na grafech jako „příliš časté a příliš výrazné“ na to, aby byl pouhou náhodou.
Právě tento pár Rosa Abrantes-Metz + Albert Metz dříve poukazoval na problémy v jiných pro trh směrodatných hodnotách, například LIBOR. Podle studie byly výkyvy světové ceny zlata pozorovatelné již v letech 2001-03, ale od roku 2004, kdy se zvýšil význam derivátových trhů, jsou tyo výkyvy cen zlata výraznější.
Někteří z účastníků už začínají být nervózní. Deutsche Bank se stahuje z procesů fixování ceny zlata a stříbra. Své místo nabízí k prodeji.
Německý kontrolní orgán BaFin vyslechl zaměstnance banky, což bylo součástí zkoumání potenciální manipulace s trhem.
I další dohlížecí orgány po celém světě vyšetřují řadu komoditních a úrokových benchmarků.
Lidé zapojení do fungování trhu zlata argumentují, že metodologie fixování je dostatečně „otevřená, efektivní a transparentní“, stejně jako je známá regulátorům.
Někteří se ale také shodují, že by vyšší průhlednost mohla pomoci.
Nicméně systematickou anomálii ve výkyvech při určování světové ceny zlata, by měly být velké instituce schopny odhalit, protože je to v jejich zájmu – mohou pak profitovat na arbitráži.
Charvát, 20.3.2014
Zdroj: The Economist
Komentáře