Nepokoje v Kongu omezují těžbu zlata

Nepokoje v Kongu omezují těžbu zlata

Dlouhodobé nepokoje ve východní části Demokratické republiky Kongo vůči kanadské těžařské společnosti Banra mají další následek. Společnost počátkem tohoto týdne zastavila těžbu ve svém zlatém dole Namoya poté, co skupiny násilníků zablokovaly přístupovou cestu k dolu.

Není to první incident na lokalitách, ve kterých společnost Banra působí. V únoru došlo k ozbrojenému útoku na zlatý důl Twanziga, jiný majetek Banra. Útok přinesl čtyři mrtvé, včetně tří policistů.

O měsíc později bylo z dolu Namoya uneseno pět pracovníků včetně francouzského státního příslušníka, tří konžských mužů a tanzanského dělníka. Zatímco tanzanský rukojmí byl propuštěn krátce poté, ostatní čtyři zůstali v zajetí až do konce května.

V červenci společnost také pozastavila operace v dole Namoya a dočasně evakuovala zaměstnance poté, co se dozvěděla, že 23 nákladních automobilů patřících dodavatelům uvázlo v ozbrojeném střetu mezi vojáky a místními milicemi poblíž města Lulimba.

Banro halts gold mine in Congo as access road blocked

Zlatý důl Namoya.

Dlouhodobě neklidná oblast

Oblast východního Konga je již mnoho let velmi nestabilní oblastí. Již v roce 2002 byla uzavřena mírová dohoda mezi vládou a místními povstaleckými skupinami, která měla ukončit regionální válku, která měla za následek pět milionů lidských životů. Přesto zde stále řada povstaleckých skupin stále působí.

Tyto skupiny si na společnost Banro stěžují, že nevytváří dostatek pracovních míst pro horníky, kteří zde pracovali před tím, než těžařské aktivity v oblasti převzala kanadská společnost Banro.

Současně se zastavením prací v dole Namoya Banro oznámilo, že činnost jejího zlatého dolu Twangiza v provincii jižní Kivu nebyla ovlivněna.

Zdroj: mining.com

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře