Není všechno zlato, co se třpytí. Postihlo to nejen dolary
Týden padajících cen pro cenné kovy, jak se zdá, není pouze záležitostí amerického dollaru. Tam sice stále trvá hrozba fiskálního útesu, protože politici se ne a ne dohodnout, ale zdá se, že se změna týká celého sektoru, a to světově a nejen zlata. Abychom si mohli udělat představu o budoucím vývoji, podíváme se tentokrát na vývoj zlata i v jiných měnách, než je americký dollar.
Uděláme si techničtější analýzu, kde nás bude zajímat hlavně 300 denní klouzavý průměr a tzv. RSI (relative strenght index = index relativní síly, odvíjí se od poměru počtu dnů, kdy cena rostla, a počtu dnů, kdy cena klesala).
První graf je pro porovnání, zobrazuje vývoj zlata v amerických dolarech, klouzavý průměr je modře. Pokud ceny klesnou pod modrou čáru, bude to znamenat příležitost k nákupu, což potvrzuje i RSI na hodnotě 40.
U kanadského dollaru na druhém grafu je vidět, že cena dlouhodobě neklesá pod červenou čáru, dlouhodobý trend míří nahoru. Vpravo nahoře se graf a dotýká této úrovně odolnosti (červená), jako tomu bylo v roce 2008, ale RSI je tentokrát v části odpovídající mnohem více prodejům, takže se blížíme krátkodobému dnu, pokud tam ještě nejsme.
U australského dollaru jsou hodnoty také RSI velmi nízké, což znamená impuls pro býčí náladu. Takhle nízko se v minulosti pohybovaly zřídka, takže se zde jedná o hluboké dno pro zlato v australském dollaru. Je to ovšem dlouhodobější statistika a mohlo by zde být ještě pár záporných dní, než se směr obrátí.
Nakonec je zde euro. Opět RSI značí extrémní prodeje, to už zde nebylo několik let. Problémy Eurozóny jsou ohranou písničkou, ale pořád zde jsou.
Sečteno a podtrženo, situace okolo zlata se minulý týden hodně zhoršila a to nejen v amerických dollarech. Taková volatilita se nemusí vytratit hned, ale alespoň nemáme evidentně ke dnu daleko. Dlouhodobě trvá rostoucí trend.
Zdroj: Kitco.com 2012-12
Překlad: Charvát 2012-12
Komentáře