Němci sváží zlato domů

Centrální banka Německa přiveze zpět do země téměř 700 tun zlatých rezerv, které má uložené v New Yorku a v Paříži. Do roku 2020 polovina zlatých cihel bude v trezorech Bundesbanky. V současnosti je ve Frankfurtu, kde banka sídlí, méně než třetina.
Zlaté cihly byly z Německa původně odvezeny jako předběžné opatření proti případné sovětské invazi. V současné době není důvod udržovat zámořské sklady. Bundesbanka sdělila, že od teď bude v zahraničí udržovat pouze malou část rezerv za účelem obchodování.

Obecně udržují centrální banky zlato v zahraničí, aby mohly rychle nakupovat cizí měny v době krize. Bundesbanka nebude nadále udržovat rezervy v Paříži, protože Francie, stejně jako Německo, platí eurem. Množství uložené v New Yorku se ze 45% sníží na 37 do konce desetiletí. Ze sejfů Bank of England v Londýně však žádné zlato přesunuto nebude. Zůstane tam 13 procent z celkového množství, které Bundesbanka vlastní. Pro představu, z Francie bude staženo 450 tun cihel část ze současných 1500 tun uložených v New Yorku.

Tento krok je následkem auditu, kdy byla centrální banka Německa kritizována za chabý management ve věci ověření fondů, ke kterému nikdy nedošlo. Bundesbanka se brání a tvrdí, že spekulace ohledně zámořských rezerv nejsou nutné.
Německo se může pochlubit druhými největšími zlatými rezervami na světě. Množství 270 000 zlatých cihel za $177,5 miliardy přebije pouze zásoba Spojených států.

Centrální banka v Německu patří mezi nejdůvěryhodnější instituce. Známý obchodník se zlatem Jim Sinclair říká, že od její nynější strategie se budou odvíjet trendy na světových trzích se zlatem, posun od papíru k bezprostřednímu vlastnictví. Prý to povede i ke konci amerického dollaru jako rezervní měny.

Zdroj: SaudiGazette

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře