Některé hodnoty zlata nepomíjejí

Některé hodnoty zlata nepomíjejí

Cena zlata nám v posledních letech předvedla dlouhý sešup a i přes růst ceny v posledních měsících si mnozí kladou otázku, zda se do zlata vyplatí investovat. To si samozřejmě musí každý rozhodnout sám, neboť univerzální rada neexistuje a ve hře je mnoho často přímo opačně působících faktorů. Přesto je dobré mít na paměti některé základní vlastnosti zlata.

Zlato je uchovatelem hodnoty

Zlato dlouhodobě neztrácí na hodnotě. Myšleno v delším časovém období, například v desetiletích. Kdybychom vzali jednu unci zlata před sto lety a dnes, koupíme za ni zhruba stejně. Jistě, finančníci Vám budou namítat, že zlato nenese úroky. Jistě, v klasickém pojetí zlato úroky nepřináší, ale podíváme-li se na výše uvedený příklad, tak zlato svou hodnotu v dlouhodobém horizontu neztrácí. Navíc finančníci mají z koupě zlata prospěch jen jednou, a proto vám nutí používat různé jiné finanční nástroje, u nichž mají z různých poplatků příjem trvalejší. A že peníze trvale vlivem inflace svou hodnotu ztrácejí, není snad třeba zdůrazňovat. A ještě jeden argument, že zlato nic nevynáší. V roce 1971 při uvolnění cen zlata (ukončení Brettonwoodského standardu) stála unce zlata 35 dolarů. Dnes je to přes tisíc dolarů. Jaký by to představovalo úrok za oněch 45 let?

Zlato je měna

A nikdy nebude mít nulovou hodnotu. Na rozdíl od papírových měn. Například americký dolar ztratil od roku 1913 (vznik americké centrální banky) plných 95 procent své hodnoty. A stejným vývojem prošly všechny světové měny. Dejme tomu, že byste si třeba před třiceti nebo čtyřiceti lety odložili kousek zlata a určitou sumu peněz. Pořídili byste za ně dnes stejné množství zboží? U papírových peněz by propad byl jistě daleko výraznější než u zlata.

Zlato je svoboda

Zlatu se rozhodně nemůže stát, co se občas stává papírovým měnám. Že vlivem okolností či administrativním rozhodnutím ze dne na den ztratí svou hodnotu. Viz měnová reforma u nás, divoké inflace v předválečném Německu či třeba dnes ve Venezuele. Příkladů lze uvést podstatně více. Třeba administrativní snížení hodnoty české koruny před třemi lety. Takového administrativní kroky u zlata nehrozí, prostě nejsou možné.

Zlatem můžete platit kdekoliv na světě bez různých směnárenských poplatků. Zlato každý rád od vás odkoupí. Jistě, zlata se nenajíte, jak někteří rádi prohlašují. Najíte se však třeba pětisetkoruny? Či koupeného dluhopisu?

Další výhody zlata

Ze zlata se v ČR neplatí daň z přidané hodnoty. Navíc jsou například u investičních mincí velmi nízké marže, často i pouhé jedno procento.

Množství světových zásob zlata je omezené. Ročně tyto zásoby vzrostou o dvě až tři procenta. Kolik za stejnou dobu přibude papírových bankovek? Mnohonásobně více.

Držení zlata je anonymní. Na rozdíl od papírových peněz vám je tak nemůže nikdo zdanit, či dokonce administrativně sebrat.

Existují i nevýhody

Samozřejmě i zlato má své nevýhody. Tou nejzákladnější je jeho uchovávání. Uložení v bankách není anonymní, při uložení u soukromníka může tento zkrachovat, při uložení doma mohou přijít zloději. I když tato možnost je nejméně pravděpodobná, pokud se ovšem držením zlata doma veřejně nechlubíte. Schůdnou cestou je držení zlata přes tzv. ETF fondy.

Je také nutné přiznat, že i s cenou zlata se dá manipulovat, což se také v dnešní době obrovských spekulací nezřídka děje. Je však nutné podotknout, že tyto manipulace jsou možné jen v krátkodobém horizontu. A investice do zlata by měla být především dlouhodobou investicí. Navíc, kdo ví, čím budeme platit za deset či dvacet let. Zlato však svou hodnotu neztratí.

Zdroj: Stox.cz

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře