Nejvíce zlata putovalo do Indie

O dvě procenta poklesala ve třetím čtvrtletí celosvětová poptávka po zlatu, čímž pokračoval letošní klesající trend zájmu o tento kov. V absolutních číslech činila světová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí 929,3 tuny, což je proti druhému čtvrtletí pokles o 28 tun a proti prvnímu letošnímu čtvrtletí pokles dokonce 148 tun.

Velký vliv na pokles poptávky měla Čína. Tento největší světový spotřebitel zlata nakoupil ve třetím čtvrtletí pouze 182,5 tuny zlata, což představuje pokles o 37 procent. Na světové špičce ji tak vystřídal věčný rival Indie s 225 tunami nakoupeného zlata. To je způsobeno hlavně 60procentním nárůstem indické poptávky po zlatých špercích. Jako důvod uvádějí analytici klesající cenu kovu a tím rostoucí poptávku, tradiční období svateb a rostoucí důvěru v novou indickou vládu.

Dalším významným kupcem zlata byla ruská centrální banka. Jestliže centrální banky jednotlivých zemí nakoupily dohromady během třetího čtvrtletí kolem 100 tun zlata, plných 55 tun činily nákupy učiněné ruskou centrální bankou. Zde je však pravděpodobně jiný důvod než záměr zvyšovat své zlaté rezervy. Kvůli protiruským sankcím se evropské instituce obávají kupovat zlato od ruských těžařů, a proto toto zlato vykupuje ruská centrální banka, aby poskytla těžařům potřebnou hotovost. Dalším důvodem je, že těmito nákupy se Rusko snaží povzbudit světovou poptávku po zlatu a tím i jeho cenu.

Letošní celoroční nákupy zlata odhaduje Světová rada pro zlato nad 4000 tunami, přičemž největšími kupci byly měly zůstat dva nejlidnatější státy světa, Čína a Indie.

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře