Největší těžař ze ztráty do zisku

Největší těžař ze ztráty do zisku

Zdá se, že nejhorší léta mají těžaři alespoň dočasně za sebou. Rostoucí ceny zejména průmyslových kovů dostávají těžaře z červených čísel do černých. A někdy je tento posun velmi výrazný.

Dokládají to i čísla o hospodaření největší světového těžaře nerostů, britsko-australské těžařské skupiny BHP Billiton. Ta ve finančním roce 2016 vykázala rekordní ztrátu 6,39 miliardy dolarů. A jen se rok s rokem sešel, všechno je úplně jinak. Ve finančním roce 2017 vykázala tato těžařská skupina čistý zisk 5,89 miliardy dolarů (cca 103,6 miliardy Kč).

Ceny kovů rostou

BHP je největším producentem nerostných surovin na světě, těží železnou rudu, zlato, stříbro a další komodity, včetně uhlí, ropy a plynu. Jestliže v předchozím období zejména ceny průmyslových kovů zaznamenaly propad vlivem vysoké nabídky a zpomalení čínské ekonomiky, nyní je tomu jinak. Zvýšená čínská poptávka po železné rudě vyhnala nejen její cenu o třetinu výše, ale vzrostly i ceny mědi, niklu, zinku a dalších průmyslových komodit.

Skupina BHP Billiton je majitelem například nednoho z největších měďných dolů na světě La Escondida v Chile.

Ztrátová těžba půjde pryč

Současně se zveřejněním hospodářských výsledků skupina BHP Billiton oznámila prodej svých aktiv v USA zaměřených na těžbu ropy a zemního plynu z břidlic, kde firma působila od roku 2011. Výrazný pokles cen ropy byl hlavní příčinou firemní ztráty za finanční rok 2016, neboť jen v případě této těžby musela firma odepsat 7,2 miliardy dolarů, když celkem do těchto aktivit v průběhu několika let investovala 20 miliard dolarů. Ani tato těžba však neutichne, neboť podle vyjádření šéfa firmy je zájemců o zakoupení těchto amerických aktiv více než dost. Cena sice známá není, ale analytici soudí, že by mohla být přibližně poloviční ve srovnání s vloženými investicemi.

Zdroj: Patria Online

 

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře