Největší světový konzument zlata říká stop

Indická vláda se vrátila ke svému závazku snížit dovoz zlata tím, že ho zdraží. Ministr financí P. Chidambaram se nechal slyšet ve věci usměrňování poptávky po zlatě: „Může se stát, že nebudeme mít jinou možnost, než zdražit import. Problém je zatím ve vládním šetření.“

Dovoz drahého kovu má hlavní podíl na rostoucím deficitu běžného účtu. Takzvané saldo běžného účtu, jež v řeči mezinárodního obchodu reprezentuje rozdíl mezi exporty a importy, se v Indii vyšplhalo na rekordních -5,4%. Vláda prý plánuje několik kroků pro omezení dovozu zlata.

V číslech představoval import $20 miliard v době mezi dubnem a zářím, což představuje pokles o 30,3% vzhledem k odpovídajícímu období v minulém roce. Za celý minulý rok to pak saldo činilo $56,2 miliard. Snížení dovozu způsobilo zvýšení dovozních cel na zlato během ledna a března 2012. Indie zdvojnásobila dovozní cla na standardní zlaté cihly na 4% a na ostatní zlato na úroveň 10%.

V současné době vláda usiluje o napojení investičních prostředků na kapitálový majetek a jiné finanční instrumenty, čímž také snižuje zájem o žlutý kov.

Dovozní cla nyní představují 4,2% HDP Indie roku 2012 kvůli stále vysokému importu, ale rostoucí ceny ropy na mezinárodních trzích alespoň trochu uskromnily dovoz zlata do Indie v období od července do září. Podíl zlatých cihel na importech se z 11,6% dostal za rok na 8,9%.

Analytici však varují, že dovoz opět vzrostl ve čtvrtém kvartálu z důvodu oslav Diwali (svátek světla) a svatební sezóny a navzdory nízkým reálným výnosům z domácích vkladů zůstává import stále nepříjemně vysoko.

Zdroj: BullionStreet 8.1.2013
Překlad: Charvát 14.1.2013

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře