Největší světové železnorudné doly
Známe je i z našich krajin, z oblasti v Podkrušnohoří. Velké díry v zemi, z nichž lidé za pomoci strojů dolují tolik potřebné suroviny. Připadají-li nám naše hnědouhelné doly velké, jsou to v podstatě pouzí drobečci oproti největším světovým železnorudným dolům. Vždyť největší z nich vytěží za rok tolik, kolik vydaly ve stejném období v dobách své největší slávy všechny naše povrchové uhelné doly dohromady. Zde je pětice největších světových železnorudných dolů.
1. Hamersley
Největší světový železnorudný důl se nachází v západní Austrálii. Soustava jednotně řízených devíti dolů, patřících nadnárodní společnosti Rio Tinto a spravovaných firmou Pilbara Iron, vyprodukovala v roce 2014 úctyhodných 163 milionů tun železné rudy. Je to také důl s nejnižšími těžebními náklady na světě, čili důl vysoké efektivní.
2. Carajas
Druhé největší světové centrum těžby železné rudy se nachází v brazilském státě Para na severovýchodě země. Soustava tří otevřených lomů, vlastněných společností Vale, vydala v roce 2014 celkem 120 milionů tun železné rudy.
3. Chichester Hub
Tento a zbývající dva z největší pětice největších světových železnorudných dolů mají velmi podobnou adresu – západní Austrálie. Chichester Hub, soustava dvou dolů vlastněných společností Fortescue Metals vytěžila v loňském roce 90 milionů tun železné rudy. Těžba zde byla přitom zahájena teprve v roce 2008.
4. Yandi
Tento důl, vlastněný společností BHP Billiton, je největším samostatným dolem na světě. Jeho produkce představovala v roce 2014 plných 80 milionů tun rudy.
5. Mt Whaleback
Pátý největší železnorudný důl na světě, vlastněný opět společností BHP Billiton a nacházející se opět v západní Austrálii, vydal v roce 2014 těžařům 77 milionů tun želené rudy. Množstvím vytěžené rudy pátý je přitom největším světovým železnorudným dolem, co se týče velikosti těžební jámy. Ta má vskutku úctyhodné rozměry – přes pět kilometrů délky a téměř půldruhého kilometru šířky.
Zdroj: Mining.com
Komentáře