Největší propad zlata v roce 2014, situace v Portugalsku se uklidnila

Největší ztráta na trhu zlatých futures za letošní rok byla způsobena uvolněním obav o portugalské dluhopisy, proti čemuž se investoři zajišťovali.
Portugalské 10leté vládní dluhopisy měly namířeno k největšímu dvoudennímu skoku v ceně, který byl založen na spekulaci, že Portugalsko bude pomáhat jedné své bance v nesnázích. K tomu posiloval index S&P 500 na základě dat od Citigroup.
Fakt, že propad následoval po nejdelším cenovém růstu od roku 2011, může naznačovat i částečnou korekci k fundamentální hodnotě kovu. Na druhou stranu to, že se mateřská společnost vlastnící druhou největší portugalskou banku částečně zpozdila v platbách, vrátilo do hry otázku nebezpečně vysokého dluhu evropských zemí. Podobný výkyv by totiž mohl poslat Portugalsko zpět do finančních problémů, což se tentokrát naštěstí nestalo.
Mluvčí Evropské unie Simon O’Conor  11. července sdělil, že země podnikla kroky k podepření finančního systému. Vedle toho  Jeffrey Currie z Goldman Sachs Group Inc. zopakoval svůj výhled pro nízkou cenu zlata, která odráží nárůst důvěry v ekonomické oživení při mírné inflaci.
„Hodně lidí vidělo Portugalsko jako možný domino efekt. O’Connor je přesvědčil, a proto to nemělo výrazný dopad“, řekl Peter Thomas, vicepresident Zaner Group LLC v Chicagu.

Charvát, 16.7.2014
Zdroj: Blomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře