Nejlepší světový průzkumník – Dave Lowell
Dnes už senior žijící na ranči na americko-mexické hranici strávil vie než 75 let svého života honbou za zakopanými poklady. Svět ho zná jako nejúspěšnějšího průzkumníka dolů v minulém století. Objevil 17 nových rudných žil, dokonce i největší světový důl na měď.
J. David Lowell se narodil v roce 1928 ve městě Atascosa, kde jeho rodina vlastnila ranč. K dolování se dostal už v sedmi letech, kdy ho jeho otec, důlní inženýr, přivedl do práce, aby si zkusil dolovat. Po vystudování Stanfordské univerzity Lowell pracoval v na důlních a průzkumných projektech. Stal se z něj přední expert na ložiska mědi. Je spoluautorem knihy o modelu, který slouží k průzkumu nízkokvalitních zásob mědi. Tento model použil i při průzkumu dolu Escondida v Čile, což je právě onen největší měděný důl na světě.
V interview minulý týden vysvětlil, proč už důlní společnosti nemají v průzkumech takový úspěch jako on. Velké firmy totiž „nesmí udělat chybu a to nejde dohromady se šíleným vědcem, který nachází doly“. Když dochází k tomu, že jedno z pětiset slušně vypadajících míst má na to, aby z něj byl důl, musí mít vědci povolení se mýlit. „Pokud o mně moje kariéra něco vypovídá, je to, že když se spletu, umím v tom chodit.“ Podle Lowella ani lepší technologie nezefektivní průzkumy lokalit, jako se to stalo zavedením nových metod v analýze ložisek ropy a plynu.
Při otázce na jeho oblíbené lokality řekl, že v dnešní době vidí dobře Čile, Peru, Novou Guineu, Mongolsko, Nevadu a několik částí Afriky. Nicméně se prý jeho názory na atraktivní naleziště často mění. K otázce na roli štěstí v jeho kariéře řekl: „Hledači dolů, kteří učiní jeden objev, mají větší šanci, že najdou další.“ Jeho filozofie spíše zdůrazňuje výdrž, než štěstí. To platí i pro jeho důchodový věk. Lowell nezpomaluje a v současnosti pracuje na zásobách titanu a železa v Paraguayi, o kterých tvrdí, že jde o největší svého druhu na světě.
Zdroj: www.Kitco.com
Komentáře