Nejen ropy, i uranu je příliš

Nejen ropy, i uranu je příliš

I když se úvahy o přebytku některých surovin na trhu točí zejména kolem ropy, nejsou to pouze její těžaři, kteří mají problémy s přebytky na trhu. Ve stejné situaci jsou i těžaři řady průmyslových kovů. Jedním z nich je uran a situace na trhu s ním rozhodně není pro těžaře růžová.

 

Uran je kvůli nadměrné nabídce nejlevnější za 11 let a australská těžební společnost Paladin Energy upozorňuje, že nižší ceny ještě nějakou dobu potrvají. Ceny tlačí dolů nadbytek jaderného paliva na trhu. Situaci zhoršil i vývoj kolem japonských jaderných elektráren, které se po katastrofální havárii ve Fukušimě z roku 2011 vracejí do provozu pomaleji, než se čekalo. Alexander Molyneux, generální ředitel australského těžaře uranové rudy Paladin Energy, upozorňuje, že při cenách 21 dolarů za libru nemůže žádný uranový důl generovat zisky.

Výsledek obrázku pro uran těžba foto

(na snímku – Takto se těžil uran v oblasti Horního Slavkova v západních Čechách)

mena jaderného paliva se v polovině tohoto týdne propadla na 20,50 dolaru za libru. Pod hranicí 21 dolarů byly ceny naposledy v lednu 2005, tvrdí analytická společnost Ux Consulting. Molyneaux odhaduje, že do amerických prezidentských voleb (8. listopadu) by cena mohla spadnout dokonce pod 20 dolarů za libru. Po volbách by se sice mohla mírně zvednout na 25 dolarů, „to ale stále není skvělý trh“, říká. „Cena bude nízko, dokud se kupci jaderného paliva nerozhodnou, že snižování zásob už není dále bezpečné, není ale možné zjistit, kdy tohle rozhodnutí padne,“ tvrdí také Molyneaux.

Zlepšení až za několik let

Uran tak podle všeho čeká letos druhý rok klesajících cen za sebou. Pro příští rok už společnost RBC Capital Markets snížila odhad ceny o více než pětinu na 27,50 dolaru za libru. Pro rok 2018 vidí cenu na 35 fplarů. A ruský Rosatom, čtvrtý největší producent jaderného paliva na světě, odhaduje, že minimálně do roku 2019 se ceny zřejmě nevzchopí.

Zdroj: Patria Online

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře