Nedostatek železa Nové zdroje Těžba v západní Africe
Významná nedotčená ložiska kvalitní železné rudy v západní Africe na sebe strhávají výraznou mezinárodní pozornost, což má na svědomí i úpadek zájmu o australský region Pilbara bohatý na železo…
CEO společnosti zaměřující se na průzkum ložisek železné rudy v západní Africe, West African Iron Ore, Guy Duport sdělil serveru Mining Weekly, že další rostoucí zájem v regionu projevil i sektorový gigant BHP Billiton, brazilská těžební společnost Vale a diverzifikovaní těžaři Rio Tinto a GlencoreXstrata. Podtrhnul také nástup západní Afriky.
Říká, že tyto společnosti berou západní Afriku vážně a všechny jsou v regionu zastoupeny. Je to dáno jak bohatostí ložisek železné rudy, tak i nízkými překážkami pro vstup do odvětví a potenciálem ziskovosti v budoucnu v kontextu s rostoucími ekonomikami Číny a Indie.
„Existuje všeobecná shoda, že zájem o železnou rudu roste a do roku 2030 se může potenciálně zdvojnásobit. Následkem toho je nepravděpodobné, že by Austrálie a Brazílie samy byly schopné uspokojit tuto masivní poptávku. Západní Afrika se však jeví jako řešení pro doplnění nedostatku“, poznamenal Duport.
Juniorští těžaři z Kanady, Austrálie a Velké Británie se činí po celé části kontinentu a v posledních třech letech učinili důležité objevy.
Duport tvrdí, že se v západní Africe potenciálně otevře minimálně 20 dolů a to v Libérii, Guiney, Sierra Leone a Mauritánii v období od roku 2015 do roku 2020. Takové doly by teoreticky produkovaly na 600 milionů tun ročně. Kromě toho bude důležité, aby se v příštích pěti až deseti letech provedla vertikální integrace dodavatelů a zpracovatelů oceli skrz přebírání operací zaměřených na železnou rudu. Z toho by měla západní Afrika profitovat. Zmínil také nezbytnost různých spojování, splývání a dalších forem kooperace společností v odvětví.
Charvát, 16.12.2013
Zdroj: Mining Weekly
Komentáře