Nákupy zlata v Hong Kongu „budou stabilní“

Čistý dovoz zlata do Číny podle dat Bloombergu za listopad klesl meziročně o 32 % na 692 tun.
Na začátku je nutné upřesnit, že data Bloomberg kalkuluje podle výstupů statistického úřadu v Hong Kongu, protože informace o dovozu na celé čínské pobřeží nejsou zveřejňovány.
Dovoz zlata do pevninské Číny z Hong Kongu by mohl zůstat na stejných úrovních jako vloni – fyzická poptávka největšího světového spotřebitele neprošla žádnou změnou a země navíc zvažuje uvolnit omezení dovozu.
Celková roční poptávka za rok 2014 by se podle dohadů měla vyšplhat na 950 tun (pro srovnání s loňskými 1275 tunami).
Mark To, šéf výzkumu ve Wing Fung Financial Group, obchodní a rafinérské společnosti v Hong Kongu, řekl: „Poptávka po fyzickém zlatě je ve skutečnosti opravdu stabilní a neexistuje důvod, proč by Číňané, ať už bohatí, či chudí, měli měnit svoje preference u zlata jako daru. Je vidět, že si i investoři uvědomili, že se doba mění a neukazuje se žádná spekulace kvůli likviditě.“
Už nějakou dobu se mluví o krocích, které chce čínská vláda učinit pro zpřístupnění trhu vyššímu dovozu zlata. Změna v politice takto velké země by mohla hrát v budoucnu (a to i dlouhodobě) jednu z nejvýznamnějších rolí na trhu zlata. O některých krocích, jako je zpřístupnění čínského trhu zahraničním bankám, zavedení termínovaného obchodování a dalších, jsme na tomto serveru v minulosti informovali.

Charvát, 2.1.2015
Zdroj: China Daily, Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře