Nákupčí fyzického zlata se nenechají znovu napálit a počkají si

–          Zlato pod $1200 nedokázalo nalákat větší poptávku v červnu oproti dubnu

–          Indická cla, slabá rupie, čínský růst v hledáčku

–          Někteří prodávají zlaté instrumenty ze strachu dalších ztrát
V dubnu, kdy se zlato potopilo o více než $200 ve dvou dnech pomohl propadu nečekaný zájem nakoupit vše od mincí po klenoty za nízkou cenu a zmírnil další úpadek.
Tentokrát ne, tvrdí obchodníci a klenotníci, kteří hlásí, že spotřebitelé po celém světě odmítají nakupovat i po propadu cen o téměř $200 za unci v deseti dnech, kdy investoři pospíchali přeměnit svá zlatá aktiva při očekávání ustoupení Fedu od své politiky.
Absence maloobchodu a sběratelů má pravděpodobně řadu příčin. Mnoho spotřebitelů si nabralo v dubnu a květnu, když se jim zdála cena dobrá, a teď nemají dostatek peněz na další nákupy. Za červen prodala Americká mincovna je 47 000 uncí zlatých mincí Americký orel – 50x méně než v dubnu. Stříbrného orla se prodalo o 20% méně.
Dalším faktorem je škrcení poptávky Číny a Indie, které kupují přes půlku světového zlata. Šanghajský trh otřásly obavy z bankovní likvidity, což analytici v krátkém horizontu hodnotí jako negativní pro poptávku po kovech.
Přestože se aktivita v průběhu měsíce zvedla, stále zůstává nedostatečná. „Pokud chcete vyšší ceny, nemusí to nevyhnutelně přijít skrz stranu poptávky, prodeje se musí přizpůsobit“, řekl Michael Widmer, analytik z Bank of America-Merrill Lynch.

Charvát, 30.6.2013
Zdroj: Reuters

http://www.reuters.com/article/2013/06/28/gold-physical-idUSL2N0F403220130628

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře