Mexiko a Fresnillo vládnou těžbě stříbra

Mexiko a Fresnillo vládnou těžbě stříbra

Postupně jsme již seznámili s největšími současnými světovými těžaři, co se řady jednotlivých komodit týče. Dnes přichází na řadu přehled největších těžařů kovu, jež poněkud neprávem stojí trochu ve stínu jiného drahého kovu. Kdo má na mysli stříbro, má pravdu. Kdo jsou tedy největší současní světoví těžaři stříbra?

Než se však dostaneme k jednotlivým těžařům, je třeba uvést jednu velmi podstatnou okolnost. Pouze přibližně 30 procent světové produkce se těží v čistě stříbrných dolech. Další více než třetina světové produkce stříbra se získává při těžbě olova a zisku a další pětina při těžbě mědi. Není pak divu, že pouhých šest z dvaceti největších světových producentů stříbra jsou čistí těžaři stříbra.

Zemím vládne Mexiko

Je faktem, že poprvé od roku 2002 loňská světová produkce stříbra meziročně poklesla, a to o jedno procento na celkových 885,38 milionů uncí. Výrazný byl zejména pokles množství stříbra získaného při těžbě olova a zinku a také zlata. Pokleslo i množství zpracovaného stříbrného odpadu.

Výsledek obrázku pro mexico, silver, mining, photos

Těžba stříbra v mexickém dolu

Mezi jednotlivými zeměmi si přes výrazný pokles získaného stříbra udrželo své vedoucí postavení Mexiko se 186 miliony vytěženými uncemi, následováno Peru (147,7 milionu uncí) a Čínou se 112,4 milionu uncí. Na čtvrtém místě figuruje Chile a na pátém Rusko s méně než padesáti miliony uncí. Rusko společně s Austrálií a Argentinou zaznamenaly výrazný pokles produkce stříbra. Na druhé straně se poprvé do první světové dvacítky těžařů dostal Írán.

Mezi firmami nejúspěšnější Fresnillo

Co se týče jednotlivých firem, relativně nejúspěšnějším loňským producentem stříbra byla společnost Hecla Mining, která zvýšila svoji produkci o více než polovinu (z 11,6 na 17,2 mil. uncí). Absolutně největším těžařem byla opět australská společnost Fresnillo. Přehled desítky největších těžařů ve srovnání s rokem 2015 přináší následující tabulka.

  1. Fresnillo – 45,7 mil. uncí
  2. Glencore – 39,1 mil. uncí
  3. KGHM – 38,8 mil. uncí
  4. Polymetal – 29,2 mil. uncí
  5. Goldcorp – 28,1 mil. uncí
  6. Pan American Silver – 25,4 mil. uncí
  7. Buenaventura – 24,1 mil. uncí
  8. Volcan – 22,0 mil. uncí
  9. Tahoe Resources – 21,3 mil. uncí
  10. Coldelco – 20,9 mil. uncí

Zdroj: mining.com

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře