Mexiko dominuje světové těžbě stříbra

Mexiko nadále dominuje světové těžbě stříbra. Jeho loňská těžba 6 tisíc tun je téměř dvojnásobná než u Peru, druhého největšího světového těžaře.

Již dvanáct let v řadě roste světová těžba stříbra. Loňská rekordní těžba ve výši 27 293 tun znamenala pětiprocentní nárůst oproti roku předchozímu. Kontinentem těžařům stříbra zaslíbeným je jistě Amerika. Vždyť mezi desítkou největších světových těžařů je hned šest z tohoto kontinentu – Mexiko, Peru, Chile, Bolívie, USA, Argentina. A další země tohoto regionu, Guatemala, je hned na jedenácté příčce. Region Střední a Jižní Ameriky také loni zaznamenal 17procentní nárůst těžby, přičemž řada zemí dosáhla i nárůstu podstatně vyšších. Například Chile o 29 procent, Argentina o 17 procent a Guatemala svou těžbu dokonce zdvojnásobila.

Vedle výrazného nárůstu těžby na americkém kontinentu vzrostla těžba i v Evropě, a to o dvě procenta. Velkou zásluhu na tom má téměř 100tunový nárůst těžby v Polsku, zatímco těžba v Rusku se výrazně propadla.

Pokles po 12letém trvalém růstu zaznamenala i Asie. Zejména díky velkým těžařům – Indii, Číně a Kazachstánu. Nárůst naopak zaznamenaly Indonésie, Filipíny či Mongolsko.

Desítka největších světových těžařů stříbra: Mexiko, Peru, Čína, Austrálie, Chile, Bolívie, Rusko, Polsko, USA, Argentina.

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře