Mexiko chce daně min 7,5% za těžbu Co to udělá s cenou zlata, stříbra, drahých kovů.

Mexiko chce větší daně, bude to mít vliv na cenu drahých kovů? Komu nahrává zvýšení daně a nové zákony? Co na to těžaři. Daně za těžbu nejn drahých kovů. Ještě před několika měsíci bylo Mexiko jednou z mála zemí, které nepožadovaly po důlních společnostech daně z produkce dolů, ani ze zisků. Nově představená 7,5% daň na těžbu obecně a 8% na těžbu zlata, stříbra a platiny odhání investory a malé hráče.

Země, která drží páté místo na světě v objemu investic do těžby a čtvrté místo v útratách za průzkum v současnosti daní těžaře 30% ze zisku. A tento režim ladně fungoval, investice do těžby očekávala rekord na úrovni $8 miliard do konce roku. Tedy do doby, než se na scéně objevil nový zákon.

Podle odborníků by neměla nová daň představovat nic nesplnitelného pro středně velké firmy. Koho srazí na kolena, budou menší společnosti, které často spoléhají na peníze investované s vyšším rizikem.

I další dopad zákona bude kritický. Pokud se skombinuje s plány donutit těžaře pracovat s jejich povoleními. Měly by se zvýšit poplatky na hektar u těch povolení, která nejsou aktivní dva roky a déle.

Analytiků se nelíbí načasování změn. Ceny komodit mohou napovídat, že na reformy není vhodná doba. Statistická agentura  INEGI z Mexika nedávno zveřejnila studii s výsledkem 2% propadu těžebních výstupů v zemi meziročně.

Těžební společnosti Industrias Peñoles SAB a Fresnillo Plc (FRES) by měly v případě schválení zákona trpět nejvíce, zatímco Grupo Mexico SAB tolik zasažena nebude, protože má i jiné aktivity, podle útvaru Banamex ze Citigroup Inc.


V mexickém hornictví pracuje přímo 334 000 lidí a další 2 miliony zaměstnávají navázaná odvětví, což odpovídá čtvrté pozici mezi odvětvími průmyslu v zemi (za auty, ropou a elektřinou).
Pokud zákon projde senátem, vstoupí v platnost v lednu 2014, pak již bude jasné co to udělá s cenou drahých kovůl, nebos e to projeví dříve?

Charvát, 17.10.2013
Zdroj: Mining.com


Těžba stříbra Mexiko 2011

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře