Medvědi drancují vzácné kovy

Pokles ceny zlata poté, co Fed ukončil svůj program stimulace ekonomiky a uznal růst jako dostatečný, stále ne a ne přestat.
Analytici po prolomení hranice 1200 dolarů za trojskou unci upravují očekávání. Jen v minulém týdnu klesla cena zlata o více než 3 %. Letos je to podruhé, co se kov nachází pod cenou 1200 dolarů.
Investoři od zlata utíkají do akcií a aktiv spojených s vývojem ekonomiky, protože na rozdíl od kovu nesou úroky a dividendy. Silné prodeje kovu se pohybovaly kolem 20 mil. uncí.
Aby toho nebylo málo, hedge fondy a velcí investoři zlikvidovali krátké pozice ve zlatě ještě před poklesem, takže obratu trendu se od nich hned tak nedočkáme.
Minulou středu se na hlasování Federálního rezervního systému rozhodlo 9 hlasy proti jednomu, že bude ukončeno třetí kolo kvantitativního uvolňování označované jako QE3. Banka tímto krokem signalizovala mnohem sebevědomější postoj vůči úrokovým mírám, dokonce s dodatkem, že by mohly vzrůst dříve, než se „momentálně očekává“, a to když se bude ekonomika zlepšovat rychlejším tempem.
Fed od roku 2006 nezvedal úrokové míry a ty se tak celou dobu pohybovaly lehce nad nulou.
Nejen zlato dostalo zásah. Stříbro zažilo ještě těžší časy – za jeden den klesla cena futures o 5%.

Charvát, 5.11.2014
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře