Mědění vládci roku 2016 (dokončení)
O významu mědi jako jednoho z nejdůležitějších průmyslových kovů snad není třeba přesvědčovat. Apetit světové ekonomiky po tomto červeném kovu se zdá být nenasytný. Jestliže jsme si v minulém článku představili světové těžaře mědi, kteří se umístili na 12. až 5. místě loňského žebříčku, pojďme se tentokrát podívat na pětici těch největších.
TOP PĚT
Plných 900 tisíc tun vytěžené mědi bylo třeba dosáhnout, aby se společnost Southern Copper Corporation, dceřiná společnost Grupo México, stala pátým největším světovým těžařem mědi v loňském roce. Vysoký, 21procentní nárůst těžby má „na svědomí“ zejména důl Buenavista, který svou produkci zvýšil o plných 57 procent.
Přestože čtvrtý největší těžař, anglo-australská společnost BHP Billiton snížila loni svou těžbu mědi o 6 procent, stále se pohybuje nad hranicí milionu tun vyprodukovaného kovu. Uvedené snížení mělo příčinu v nižší těžbě na Olympic Dam, údržbou dolu Pampa Norte a nižší než předpokládané výtěžnosti rudy v Antamině.
Stupně vítězů
Bronzovou medaili nakonec získala ve Švýcarsku sídlící společnost Glencore s těžbou 1 288 tisíc tun mědi. Její výsledný pokles o 2 procenta má příčinu v pozastavení těžby v Africe, což téměř vyrovnala vyšší těžba u jihoamerických aktivit této firmy.
Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. je název nadnárodní společnosti, která se s loňskou produkcí 1 696 tisíc tun vyprodukované mědi nakonec umístila na druhém místě. Za dvanáctiprocentním růstem stojí především peruánský důl Cerro Verde, který počátkem loňského roku najel na plánovanou provozní kapacitu, a také postupující rozjezd ložiska Grasberg.
A vítěz?
Pokud čtenáři znalému rozložení světových zásob mědi stále unikalo jméno jedné jihoamerické země, dočkává se právě nyní. Největším světovým těžařem mědi byla v loňském roce chilským státem vlastněná společnost Codelco, a to i přesto, že loni zaznamenala tříprocentní pokles oproti předchozímu roku. Výsledných 1 827 tisíc tun byl ovlivněn nižším objemem výroby z divizí El Abra, Anglo American Sur a Andina, částečně kompenzovaných vyšší produkcí v divizích Salvador, El Teniente a Radomiro Tomic.
Zdroj: Mining.com
Komentáře