Měď – výchylka nebo nový trend?

Měď – výchylka nebo nový trend?

Měď jako jeden z nejvýznamnějších průmyslových kovů zažila počátkem týdne dost neobvyklý úkaz. Její spotová cena (cena za okamžité dodání) byla nižší než cena futures kontraktů (dodání za určenou dobu, nejčastěji za tři měsíce).

Prudký nárůst zásob

Co se tedy vlastně stalo? Počátkem týdne se nově v burzovních skladech objevilo málo vídané množství mědi. Plných 43 tisíc tun červeného kovu představuje největší dodávku za posledních více než deset let. Pro přesnější představu lze uvést, že zásoby mědi registrované u londýnské burzy kovů London Metal Exchange (LME) vzrostly díky této dodávce na více než 196 tisíc tun.

Bude cena dál klesat?

Podle světových obchodníků velká většina této objevivší se mědi pochází z Číny. Jelikož je čínská ekonomika největším světovým spotřebitelem mědi, vyvolává to další spekulace o stavu a možném dalším vývoji tamější ekonomiky. A také obavy z možného dalšího růstu převisu nabídky mědi nad její spotřebou. Ta již reálně existuje, když za poslední rok spadla cena mědi na londýnské LME o téměř třetinu. A obchodní zaměřující se na spotové ceny sčítají ztráty.

Zdroj: Patria

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře