Měď – světlo na konci tunelu
Na rozdíl od velkých světových těžařů uhlí a železné rudy, kteří se nedokázali vyrovnat s výrazným nadbytkem těchto surovin, těžaři mědi toto dokázali.
Šéfové velkých těžařských společností společnosti BHP Billiton, Antofagasta, Rio Tinto, Freeport-McMoRan a Glencore poukazují na měď jako na komoditu, která netrpí nadměrnou nabídkou. A to přesto, že Čína jako největší spotřebitel mědi zápasí s poklesem svého ekonomického růstu. Je však také třeba uvést, že právě Čína ve snaze zastavit pokles své ekonomiky se snaží urychlit řadu svých dříve opožděných projektů v rámci infrastruktury. V nich nachází měď své uplatnění zejména jako vodič elektřiny a tepla.
Samozřejmě se ani ceny mědi nevyhnuly velkým cenovým výkyvům. Současná cena kolem 6270 dolarů za tunu je hluboko pod rekordní úrovní 10 190 dolarů z února 2011. Na druhé straně cena mědi od počátku letošního roku vzrostla o 13 procent oproti například 0,3 procenta u hliníku a 8,5 procenta u zinku, o 15procentním propadu ceny železné rudy ve stejném období ani nemluvě.
Výhled na příští roky je přitom pro těžaře mědi velmi příznivý. Podle vyjádření Jeana-Sebastiena Jacquese, vedoucího těžby mědi společnosti Rio Tinto, bude v příštích deseti letech na trhu chybět zhruba 8 milionů tun mědi. To je pro srovnání osminásobek dolu Escondida (na obrázku), největšího měděného dolu v Chile. Trhy se tak v příštích letech potýkat spíše s nedostatkem tohoto potřebného kovu. Měď tak na trhu průmyslových kovů představuje pomyslné světlo na konci tunelu.
Zdroj: Bloomberg
Komentáře