Import zlata v lednu vzrostl o +23% nahoru (Indie)

Indický import zlata se vzedmul o 23% v lednu a dostal se tak na 18 měsíční maximum. Tradeři skoupili zásoby ještě před zavedením zvýšeného cla. Trh tím zasadil ránu snahám vlády kontrolovat nafukující se deficit běžného účtu.Největší světový nakupující na trhu zlata se v minulém měsíci vyhoupl až na 100 tun žlutého kovu. Pro zajímavost, činí to 140% loňského měsíčního průměru. „Za celý loňský rok se do Indie přivezlo 860 tun, proto je lednový rekord příliš vysoký. K tomu se ropa prodává za $95 za barel, takže také ovlivní velikost importu a cíle vymezené pro celkový dovoz,“ řekl Navneet Damani, viceprezident Motilal Oswal Commodities.

Deficit  na úrovni 5,4% HDP znepokojil vládu natolik, že se mu rozhodla čelit a zvýšit clo na zlato z 4% na 6% k 21. lednu.

„Takže mnoho lidí dovezlo a ihned poté se zbavilo zlata poté, co se v prvním lednovém týdnu rozšířily zvěsti o zvýšení cel. Čekali, až bude clo zavedené, aby dosáhli na vyšší ceny,“ řekl Mohit Kamboj, prezident Bombay Bullion Association.

Rezervní banka Indie již naznačila možné další kroky ve snaze diktovat trhu, co je správné. Pokud se deficit nebude mít k lepšímu v příštích kvartálech, mohla by omezit dovoz skrz banky, které stojí za 60% importů zlata. Vzhledem k Indické vášni vůči drahým kovům, obchodníci a experti z oboru neočekávají dlouhodobé účinky lednového šoku. Dovoz se během února a března bude spíše snižovat. Indové nemají žádné fundamentální důvody pro poptávání zlata. Je to pro ně pouze symbol bohatství a štěstí, tradičně si ho předávají během svátků a svateb.

Podle World Gold Council se množství dovezeného zlata letos nesníží, pokud chceme věřit odhadům, je dovoz vypočítán až na 965 tun za celý rok.

Charvát 19.2.2013
Zdroj: in.Reuters.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře