Krvavé diamanty se ve Středoafrické republice stále těží

Prodeje diamantů a zlata nadále pomáhají financovat konflikt v chaotické Středoafrické republice, která nelegálně letos vyvezla odhadem 140 000 karátů v hodnotě 24 milionů dolarů navzdory mezinárodním snahám zastavit černý obchod.
Zatímco v hlavním městě země se zdálo, že napětí po několikadenním ústupu na stranách dřívějších rebelů a mezinárodních mírových jednotek polevuje, panel OSN doporučuje, aby mírové jednotky začaly monitorovat největší těžební naleziště v zemi.
Ve zprávě OSN, zveřejněné tento měsíc, experti varovali, že zákaz exportu surových drahokamů ze země zavedený v loňském roce nefunguje, jak bylo zamýšleno.


Předseda Procesu Kimberly – skupiny 81 států včetně všech významných producentů diamantů zformované k omezení financování konfliktu krvavými diamanty – dokonce vznesl písemnou žádost bezpečnostní radě OSN, aby upozornila sousední státy na přítomnost nových pašeráckých skupin.
Případy pašování již byly zdokumentovány a sítě pro převážení diamantů zapojené v postupném návratu k řemeslným důlním aktivitám byly identifikovány.
Květnový report Projekt Dost (Enough Project) ukázal, že diamanty ze země jsou prodávány především obchodníkům v oblasti kolem Darfuru a dále v Čadu, Kamerunu a Kongu.
Dřívější studie také odhalily, že středoafrické krvavé diamanty se dostaly až do Spojených arabských emirátů, Belgie, Indie, JAR, Saúdské Arábie a Kataru.

Charvát, 19.11.2014
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře