Krize jihoafrických dolů Energie stoupá i Platina

Důlní průmysl JAR, páteř největší ekonomiky na kontinentu, se směřuje k nejhoršímu nedostatku proudu za pět let. Je to hrozba jak pro produkci zlata a platiny, tak pro jihoafrický rand.Státem vlastněné Eskom Holdings SOC Ltd. se napíná, aby uspokojila poptávku rostoucí ekonomiky v době, kdy se jižní polokoule na zimu ochlazuje a bude potřebovat teplo. Problémy v jaderné elektrárně poblíž Kapského města zahýbaly dodávkami, zatímco povodně v Mozambiku ubraly na importech.

„Všímáme si významného rizika nedostatků energie“, řekl Shaun Nell, ředitel Spolku intenzivních uživatelů energie v JAR, mezi jejíž 32 členů patří i BHP Billiton Ltd. (BHP) a ArcelorMittal (MT). „Pozorujeme širokou řadu faktorů, jež naznačují nerovnováhu systému.“

Opakování výpadků z ledna 2008, které zastavily doly Anglo American Plc (AAL) na 5 dní a paralyzovaly továrny, by znemožnilo předpovědi o 2,7% růstu JAR na rok 2013. Rand klesl na čtyřleté minimum v minulém týdnu, z části kvůli obavám, že narušení těžby zasáhne exporty vlastníka největších rezerv platiny a chromu a pátého největšího producenta zlata.

Eskom, výrobce cca 95% energie země, odhadl přebytek kapacity nad vrchol poptávky pro 18. března na 1,5%. Tak tenký byl rozdíl i před pěti lety, kdy zasáhly škrty v energetickém průmyslu. Ceny zlata a platiny to tenkrát vyvezlo na rekordní úrovně, protože Anglo, Impala Platinum Holdings Ltd. (IMP) a Harmony Gold Mining Co. (HAR) zastavily těžbu. Cíl volné kapacity má Eskom na 15%, tedy desetinásobek momentální hodnoty.
„Takhle zima bude teprve výzvou“, prohlásil výkonný manažer Eskomu Brian Dames 18. března. „Strach mám ze zvýšené nespolehlivosti.“ Následně ještě Eskom vydal zprávu, že „systémy setrvávají v napjaté poloze“.

Charvát, 26.3.2013
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře