Konec čtvrtletí může pohnout s cenou zlata

Trh zlata je v poslední době nerozhodný, cena se zvyšuje a zase snižuje a nikdo pořádně neví, co přijde dál. Přichází ale konec prvního kvartálu a řada analytiků hlásí, že by revize portfolií na konci čtvrtletí mohla cenu ještě snížit.
Konec minulého týdne byl interpretován tak, že krátkodobí obchodníci sklidili zisky, které zlato za poslední čtyři týdny vytvořilo – čtvrtek byl dnem, kdy dosáhlo čtyřtýdenního maxima. V pátek sice oslabilo o 0,42 %, ale za celý týden to stále dělá zisk 1,4 %. Stříbro si prošlo v podstatě tím samým, od čtvrtečních vrcholů také kleslo.

Michael Gero, vicepresident a vedoucí strategií pro vzácné kovy z RBC Capital Markets Global Futures, tvrdí, že týdenní růst způsobil volatilitu pro opce, které měly splatnost ve čtvrtek. Spousta obchodníků, kteří měli prodejní opce na 1200 dolarů, musela své smlouvy uzavřít a bude chvíli trvat, než se jim bude chtít vrátit na trh. „Ve čtvrtečním zhodnocování se jim ztratila spousta peněz,“ řekl Gero.

Kromě toho se pan Gero nezapomněl zmínit o počtu futures kontraktů, který klesl na 17 000, což může způsobit krátkodobý propad cen z důvodu menší poptávky. „Fondy se právě teď snaží uhladit své účetní knihy kvůli končícímu čtvrtletí.“

Leonard Button, měnový analytik z Forexlive.com, souhlasně říká, že trh zlata vypadá v poslední době nerozhodně, ovšem je zde větší riziko propadu než možnost pro růst. Zdůvodňuje to naopak končící korekcí amerického dolaru vůči ostatním měnám. „V tomto týdnu jsme viděli určitý skok, přesto postačí jen trocha dobrých zpráv, aby se dolar opět vzchopil.“

Don Jessop, šéf průzkumů komodit v Capital Economics, podotkl, že nejistota na Blízkém východě a řecká vyjednávání mají šanci nabídnout poptávku po bezpečném přístavu v následujících týdnech.
V dohledné době nás čekají data o americké nezaměstnanosti, která ovlivní rozhodování Fedu o výši úrokových měr.

Charvát, 31. 3. 2015
Zdroj: Kitco.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře