Klesající ceny srazily zisky peruánských těžařů

Závěr loňského roku nebyl pro peruánské těžaře drahých a průmyslových kovů právě příznivý. Klesající ceny těchto kovů výrazně srazily hodnotu peruánského vývozu.

Jak oznámila peruánská centrální banka, poklesl peruánský vývoz drahých a průmyslových kovů v prosinci o 15 procent na 1,7 miliardy dolarů. Podíl na tom měly nižší ceny zlata, stříbra, mědi, cínu, olova a molybdenu. Jediný zinek vzrostl.

Pokles ceny o půl dolaru za váhovou libru srazil peruánský vývoz tohoto kovu o plných 22 procent. Tohoto největšího exportního artiklu země vyvezla jen za  717 milionů dolarů. K poklesu vývozu také přispěly prosincové stávky v měďných dolech Antamina, Raura a Cobriza.

Zlata jako druhého největšího exportní artiklu bylo vyvezeno za 585 milionů dolarů, což představuje pokles o 3,8 procenta. Export stříbra se díky pětinového poklesu ceny propadl o plných 60 procent na 16 milionů korun.

Ani další průmyslové kovy si nevedly dobře. Relativně nejlépe se dařilo cínu s poklesem o necelá čtyři procenta na 31 milionů dolarů. Oproti tomu se výrazně propadl vývoz olova a molybdenu. Olovo propadlo o 28 procent na 138 milionů dolarů, molybden dokonce o 52 procent na 29 milionů dolarů.

Naprosto opačný trend zaznamenal jediný zinek. Jeho vývoz vyletěl vzhůru o 86 procent, ale na pouhých 160 milionů dolarů.

 

Pro peruánskou ekonomiku to rozhodně není příznivá zpráva. Země totiž patří k předním světovým těžařům. V případě stříbra je druhým největším světovým těžařem, u mědi, zinku a cínu třetím největším a u zlata pátým největším světovým těžařem.

Zdroj: Kitco.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře