Když padá cena zlata jsou zdecimované akcie těžařů zlata

Ceny zlata padají na burze komodit a co akcie těžebních společností? Zlato spadlo ve čtvrtek o $97 a potom zareagovali akcie důlních společností další vlnou výprodejů.
Už v půlce dopoledne stála akcie Barrick Gold Corp (TSX:ABX) o 6,6% méně a to představuje 21-leté minimum. Jen za roční období ztratila firma 50% na hodnotě. Teď má Barrick hodnotu $17,4 miliardy, před dvěma lety to bylo $54 miliard. Světová jednička v produkci zlata je sražena problémy  s rapidně rostoucími náklady a prodlevou v masivním projektu Pascua –Lama na hranicích Chile a Argentiny.

Newmont Mining Corp (NYSE:NEM) se dostala z loňských $30 miliard tržní kapitalizace na $15,7 miliard a ve čtvrtek ztratila 5,4%. Třetí největší těžař AngloGold Ashanti (NYSE: AU) vyvázl relativně dobře s propadem „pouze“ o 3,5%.

Ani jižní Africe se redukce nevyhnula, Gold Fields (NYSE:GFI) se obchodovaly o 3,9% níž. Za čtvrtého největšího producenta máme pokles hodnoty v roce 2013 o 56%.

Je zbytečné vyjmenovávat další akciové tituly, v první desítce se nedaří nikomu a níž to také není slavné. U většiny společností se propad z konce týdne točí kolem 5%.

Charvát, 26.6.2013
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře