Kdo v Česku nejvíc kupuje zlato?

Investice do zlata jsou považovány za výhodné. I když se jeho cena pohybuje vzhůru i dolů, je stále považováno za bezpečný přístav, do něhož lze své peníze uložit.

Současné dění ve východní Evropě vyvolává i v tuzemsku poptávku po fyzickém zlatu. Kdo je však nejvíc nakupuje? Jaký je typický investor do fyzického zlata?

Zajímavé výsledky přinesl průzkum provedený společností Zlaťáky.cz. Zlaté mince či slitky v tuzemsku nakupují převážně muži. Ženy se o ně sice také zajímají a jejich podíl jako kupců  pozvolna stoupá, ale stále tvoří jen zhruba pětinu všech kupujících.

Velmi zajímavá je i věková struktura kupujících. Do fyzického zlata nejvíce investují lidé mezi 40 a 50 lety. Ti tvoří zhruba třetinu ze všech kupujících. Po pětině zaujímají sousedící věkové skupiny, tedy od 30 do 40 let a od 50 do 60 let. Vůbec nejméně nakupují fyzické zlato lidé mezi 20 a 30 lety. V tomto věkovém rozmezí je pouze každý dvacátý kupující. Dvojnásobné zastoupení mají přitom teenageři do 20 let. Autoři výzkumu tuto jistě zajímavou skutečnost vysvětlují tím, že tito teenageři zkoušejí uplatnit v praxi své znalosti ze škol. Pokud tedy mají pár volných tisíc korun, koupí si třeba zlatou minci.

Teritoriální struktura nakupujících naopak příliš velkým překvapením není. Nejvíce se zlato nakupuje v Praze, s odstupem následuje Jihomoravský kraj, čili v podstatě Brno.  Nejmenší počet nákupů se pak odehrává v krajích Karlovarském a Pardubickém.

 

Zdroj: iDnes

František Prokop

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře