Kdo jsou největší světoví těžaři?

Kdo jsou největší světoví těžaři?

Čas od času se objevují různé žebříčky světových největších těžařů. Většinou jsou tyto žebříčky zaměřené na jednotlivé komodity, což znevýhodňuje ty těžaře, v jejich portfoliu je těchto komodit více. Kteří jsou tedy vůbec největší těžaři?

Čtyřicítka největších

Odpověď na tuto otázku dává zpráva nadnárodní poradenské společnosti PriceWaterhouseCoopers (PWC), která nedávno zveřejnila žebříček 40 největších světových těžařů za rok 2015. Že situace těžařů není snadná, ukazuje údaj, že čtyřicítka největších světových těžařů vykázala v loňském roce celkovou čistou ztrátu ve výši 27 miliard dolarů.

Zajímavá jsou i další srovnání mezi roky 2010 a 2015. Tržní kapitalizace vedoucí čtyřicítky poklesla z 1,6 bilionu dolarů na necelého půl bilionu, těžaři za stejnou dobu museli odepsat aktiva za 200 miliard dolarů, přičemž jen loni to bylo za 53 miliard dolarů. A přes loňskou úsporu provozních výdajů za 83 miliard dolarů vykazují celkové zadlužení levý 46 procent.

Pohyby nahoru i dolů

Zajímavý je i pohled na postavení jednotlivých firem. Srovnání s předchozími roky ukazuje výrazné pohyby v žebříčku nahoru i dolů. S výjimkou první dvojice, která si své postavení udržuje již tři roky.  Že není vůbec jednoduché se do tohoto žebříčku dostat, svědčí, že k dosažení 40.místa je třeba tržní kapitalizace 4,5 miliardy dolarů.

Zajímavostí určitě je, že na 31. Místo loňského žebříčku se dostal těžař lithia, kovu, jehož průmyslové využití začíná výrazně nabývat na významu.

These are the world's 40 biggest mining companies

Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře