Kam uložit, schovat zlato, kde je bezpečnější úschova zlata – v Kanadě, nebo Švýcarsku?

Navzdory povedenému býčímu nájezdu v režii amerických bank a několika hedge fondů, který srazil cenu zlata na $1344 za unci, zůstává poptávka po kovu nezměněná. Cena se pomalu ale jistě zotavuje. Dilema většiny investorů do zlata zůstává: „Kde by měl člověk uložit své fyzické zlato?“ Kde na něj vlády nedosáhnou?
Kde schovat zlato, uložit, uschovat, kde je bezpečnější deponování?

Švýcarsko jako finanční útočiště
Budou to již tři století, co si svět ukládá finanční prostředky do bankovního systému malé země uprostřed Alp. V nedávné době začaly mezinárodní finanční firmy ze Švýcarska odmítat americké daňové poplatníky jako klienty. Může za to USA samo a legislativní smlouvy FATCA a FBAR, které se s neplatiči daní nepárají.
Objevil se také skandál švýcarských bank, které odmítají vydat zlato nad hodnotu 200 000 franků na pokyn centrální banky. Nakonec se zjistilo, že je tvrzení zcela nepravdivé. Švýcarské trezory mají svou reputaci a takový krok rozhodně není v jejich zájmu.
Švýcarsko vytrvale odolává. Dalo by se předpokládat, že bude tou poslední zemí na světě, která spustí program kontroly kapitálu.
Ovšem i další země jsou doporučovány jako bezpečný přístav pro zlaté investice, například Singapur, Kanada a Hong Kong. Oproti Švýcarsku nemá žádná z nich historii uchovávání prostředků a těžko tedy říci, jak by vlády odolaly tlaku, kdyby to na ně někdo zkoušel. Ale podívejme se na Kanadu.

Kanada jako útočiště v extrémních dobách

Než probereme způsoby držení zlata v Kanadě, je důležité věnovat pozornost podmínkám země a obzvlášť vztahu k USA. První, co člověka napadne, je, že Kanada by těžko přežila nezávisle na Spojených státech, co se ekonomiky týká. To znamená, že v problematické době by země příliš nevzdorovala směru, kterým by se ubíral soused.
Kanada má také velmi málo vlastních rezerv zlata po prodeji 3,2 tun, takže vše závisí do vysoké míry na rezervách amerického dollaru. Dá se říci, že Kanada je takovým monetárním satelitem USA. V historii (rok 1974) již spolupracovala s americkou vládou při svozu zlata zpět do USA.
Kanada má také těžaře zlata, takže může snadno nakoupit zlato za příslušnou tržní hodnotu přímo, podobně, jako se teď děje v Kazachstánu.

Sečteno a podtrženo, Švýcarsko dokázalo, že je v extrémních monetárních podmínkách nejdůvěryhodnějším útočištěm pro zlato.

Charvát, 27.4.2013
Zdroj: KITCO Commentary

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře