Kam se pohne cena mědi?
U mědi, významného průmyslového kovu, jsme si v poslední době již zvykli na její klesající cenu. Ta se nyní na londýnské burze pohybuje kolem 6 740 dolarů za tunu kovu.
Bude tomu i nadále? Na cenu mědi působí v současné době dost rozdílné faktory. Dolů ji tlačí obavy ze stagnace čínské a indické ekonomiky. Zpomalování tempa růstu čínské ekonomiky je patrné již delší dobu, v Indii se projevuje zklamání z odložených reforem nového premiéra Modího. Přitom vývoj těchto dvou velkých ekonomik je pro spotřebu a cenu mědi velmi podstatný.
V opačném trendu, tedy na růst ceny, působí jiné faktory. Zaplavení a následné přerušení těžby ve významném dole Nchanga v Zimbabwe (roční těžba 177 tisíc tun mědi) a hrozící dlouhodobější stávka v největším chilském dole Escondida (na snímku). Ten zajišťuje 15 až 20 procent veškeré těžby mědi v Jižní Americe a například dvoutýdenní stávka v roce 2011 znamenala ztrátu 40 tisíc tun mědi. Současná situace zatím vypadá na dlouhodobější problémy, neboť jednání mezi horníky a vlastníky dolů jsou zatím neúspěšná. To může výrazně poznamenat dostupné zásoby mědi a v případě zrychlení zejména indické ekonomiky vést k nedostatku a následnému růstu ceny kovu.
Komentáře